Taliban İslamabad eteklerine dayandı

Taliban İslamabad eteklerine dayandı
Taliban İslamabad eteklerine dayandı
Pakistan hükümetinden Svat'ta şeriat tavizi koparan Taliban, İslamabad kapılarına dayandı. Taliban başkentin 110 km. ötesini denetimlerine aldı

PEŞAVER - Pakistan hükümeti Svat Vadisi’ndeki Pakistani Taliban’la ‘şeriata izin verme karşılığı saldırmazlık’ anlaşması yapsa da, örgütün kontrol alanını genişletmesini önleyemiyor. Pakistan’ın kuzeybatısındaki Svat’ın güneyinde yer alan Buner’e giren yüzlerce silahlı Pakistani Taliban, başkent İslamabad’a 110 km yaklaştı.
Buner’e yerleşen Taliban’ın komutanlarından biri, bu bölgede de şeriat mahkemeleri kuracaklarını, bir FM radyo istasyonunu yayına geçireceklerini ama polise karışmayacaklarını söyledi. Yerel yetkililerden Raşid Han, “Taliban, roket atarlarla denetim yapıp devriye geziyor. Toplutaşıma araçlarında müzik çalınmasını yasakladılar. Sivil toplum örgütlerinin bürolarına  ve 16 aracına el koydular. Süt, yağ, petrol ve yardım paketlerini yağmalıyorlar” bilgisini verdi. Eyalet Valisi Kvais Gani, “Suç unsurları hükümetin itidal politikasını zayıflık olarak değerlendirdi” dedi.
Svat’taki Taliban komutanlarından Muslim Han ise, hükümete meydan okumadıklarını ve yerel yönetim için sorun oluşturmadıklarını savunup Buner’e sadece hükümet halka adelet sağlayamadığı için girdiklerini, şeriata geçilince çekip gideceklerini savundu. Diğer yandan Afganistan’da ABD’ye karşı savaşan Arap kökenli savaşçıları memnuniyetle Svat’ta ağırlayacaklarını belirten Han, Kaide lideri Usame Bin Ladin ve ekibi için “Onlara yardım eder ve koruruz” dedi.
ABD Başkanı Barack Obama’nın şimşeklerini çekmiş anlaşmanın, Taliban’ı Pakistan’da yayılmaya teşvik ettiği düşünülüyor. Pakistan turizminin en önemli kayak merkezi olan Svat’ta merkezi hükümet Taliban ile iki yıllık mücadelenin ardından kontrolü yitirdi. Hükümet, şiddetin durması uğruna, Kuzeybatı Sınır Eyaleti’nde Svat’ın dahil olduğu ve 3 milyon kişinin yaşadığı Malakand bölgesinde şeriat uygulanmasına razı gelmişti. (afp, aa)