Taliban komutanının ölümü muamma oldu

İSLAMABAD - ABD’nin başına 5 milyon dolar ödül koyduğu Pakistan’daki Taliban’ın lideri Beytullah Mehsud’un çarşamba günü CIA füzesiyle ölüp ölmediği muammaya dönüştü. Pakistan’ın Güney Veziristan’da kayınpederinin evine atılan füzeyle Mehsud’un ikinci eşi, kardeşi ve yedi korumasıyla birlikte öldüğüne ilişkin açıklamasını, yardımcısı Kifayetullah “Mehsud eşiyle birlikte öldü” sözleriyle teyit etti. Gelgelelim öteki yardımcısı Hakimullah, “Bu bilgi düzmecedir, saçmadır” diye yalanladı. BBC de Mehsud’un öldüğüne ilişkin bağımsız kaynaklardan teyit gelmediğini belirtti. 

‘Halefini belirleme şurasında çatışma çıktı’
Ardından Pakistan İçişleri Bakanlığı, Mehsud’un halefinin belirlenmesi için düzenlenen şurada Veli Rahman ile Hakimullah arasında çatışma çıktığını ve birinin öldürüldüğünü açıklarken, TV kanallarının çoğu ölenin Hekimullah olduğunu, devlet kanalı ise her ikisinin de öldüğünü duyurdu. Güney Veziristan’daki bir Taliban yetkilisi ise şuradaki çatışmayı hükümetin uydurduğunu, her iki komutanın da sağ ve salim olduğunu söyledi.
Eski Başbakan Benazir Butto’ya suikastın sorumlusu olarak da görülen Mehsud ölümüşseTaliban’a büyük darbe olacağı yorumu yapılırken, Dışişleri Bakanı Mahmud Kureyşi 13 farklı grubun liderinin ölümüyle örgütte kavga ve bölünmenin başlayacağını öngörmüştü. (afp, bbc)