Taliban Obama'ya 'Kâbil'deyiz' diyor

Taliban Obama'ya 'Kâbil'deyiz' diyor
Taliban Obama'ya 'Kâbil'deyiz' diyor

Otomatik silahlı ve bombalı militanlar dört katlı Adalet Bakanlığı binasına yayılarak Afgan polisiyle iki saat süreyle çatıştı. FOTOĞRAF: REUTERS

KÂBİL - Afganistan’da 2001’de Amerikan işgaliyle devrildikten sonra yeniden dirilen Taliban, savaşı Pakistan’ı kapsayacak şekilde genişletmeyi planlayan yeni ABD yönetimine ‘Kâbil dahil hiçbir yer güvende değil’ mesajı verdi. Taliban, Başkan Barack Obama’nın Pakistan ve Afganistan özel elçisi Richard Holbrooke’un bölge turu öncesi dün Kâbil’de eşzamanlı saldırılar düzenledi. Çok sıkı korunan Adalet Bakanlığı ile bakanlığa bağlı başka bir binayı basan militanlarla çatışmalarda sekizi saldırgan 26 kişi öldü, 55 kişi yaralandı. Doğu ve güneyde hâkimiyetini sürdürse de 2001’den beri ilk kez Kâbil’e bu denli koordineli saldırı yapan Taliban saldırıyı resmen üstlendi. 

Çalışanlar panikle pencerelerden atladı
Savunma Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Zahir Azimi’ye göre beş kişi otomatik silahlar ve el bombalarıyla Adalet Bakanlığı’na saldırdı. İki saat süren çatışma yüzüden bazı çalışanlar panikle kendilerini pencereden aşağı attı. Tamamı öldürülen saldırganlarıdan sadece üçü bombalı kemerlerini patlatabildi. Ceza infaz binasına giren iki intihar eylemcisi de üzerlerindeki bombaları patlattı. Üçüncü bir militan Eğitim Bakanlığı önünde öldürüldü. Taliban sözcüsü Zabiyullah Mücahid “Afgan hükümetini cezaevlerinde işkenceye son vermesi için uyarıyoruz” dedi.
Obama’nın Afganistan’a 30 bin ek asker kaydırması kararıyla bu ükledeki ABD askeri sayısı 67 bine çıkacak. ABD Başkanı pazartesi Irak’taki başarıyı Afganistan’da göremediklerini belirterek Devlet Başkanı Hamid Karzai’ye üstü kapalı yüklenmişti. Karzai ise Washington’la gerilim yaşandığı tespitini ‘nazikçe güreş yaptıklarını’ söyleyerek reddetse de güreşi Afganistan’ın üstte tamamlamasını umduğunu ekledi. Anketlere göre Karzai’nin 2005’te yüzde 77 olan halk desteği yüzde 40’a düştü. (ap, afp, Reuters)