Taliban'a rüşvet müttefike söylenmeyince...

Taliban'a rüşvet müttefike söylenmeyince...
Taliban'a rüşvet müttefike söylenmeyince...

Pakistan?da Lahor?da polis eğitim merkezine eşzamanlı saldırılarda en az 26, Kohat?ta polise düzenlenen saldırıda 11 kişi öldü. Sorumluluğu Tehrik-i Taliban üstlendi. FOTOĞRAF: AP

Afganistan'da ABD ve Britanya hariç pek çok ülkenin, askerleri hedef olmasın diye Taliban'a rüşvet verdiği öne sürüldü. İtalya bu şekilde sulh sağladığı Sarobi'den çekilirken taktiği Fransa'ya iletmeyince Fransız askerleri av olmuş

ROMA - Afganistan’daki Amerikan ve NATO güçlerinin Taliban’a karşı hezimetin eşiğinde oldukları değerlendirmeleri yapılırken, İtalya’nın askerlerinin selameti için bulundukları bölgedeki Taliban komutanları ile savaş ağalarına saldırı düzenlememeleri için on binlerce dolar rüşvet ödediği iddia edildi. Britanya’nın Times gazetesi kabağın bundan habersiz bölgenin komutasını devralan Fransız askerlerinin başına patladığını yazarken, İtalyan hükümeti haberi yalanladı.
Habere göre, İtalyan gizli servisinin dağıttığı yüklü rüşvetler sayesinde Kâbil’in doğusundaki Sarobi, Afganistan’ın en sessiz sakin bölgelerinden biri oldu. Amerikalı istihbarat servisi yetkilileri, telefon konuşmalarını dinlerken, İtalyanların batıdaki Herat bölgesinde militanları satın aldıklarını öğrenince küçük dillerini yutmuştu. Ama o sıra Sarobi’de de aynı taktiğin uygulandığını bilmedikleri söyleniyor. Haziran 2008’te ABD’nin Roma Büyükelçisi bu konuda Silvio Berlusconi hükümetine diplomatik protesto iletti.  

‘Müttefike söylememek delilik’
Gelgelelim Temmuz 2008’de Sarobi’nin komutasını devralan Fransız güçleri, İtalyanların rüşvet taktiğinden bihaber oldukları gibi sessiz sakin bölgede önemli bir tehdit olmadığı sonucuna varmıştı. İtalyan güçlerinin gitmesinden bir ay sonra, 18 Ağustos’ta Sarobi’nin kuzeyindeki dağlarda devriye gezen bir Fransız birliği, 170 militanın baskınına uğradı. Fransa 10 askerinin ölmesiyle çeyrek yüzyılın en önemli askeri kaybını verdi. Askerlerin cesetlerinin paramparça edildiği haberi Fransızların matemini ağırlaştırdı. Sadece ikişer makineli tüfek ve 100’er kurşun taşıyan Fransız askerlerinin, Amerikan savaş uçaklarını yardıma çağırmasalardı, çok daha büyük kayıp vereceğinde herkes hemfikir. Oysa aynı bölgede geçen yıl sadece bir İtalyan askeri ölmüş, İtalyan ordusu ‘zihinleri ve kalpleri kazanmamızın örneği’ açıklamaları yapmış, NATO İtalya’nın yeniden imar faaliyetlerine övgüler düzmüştü.
Kâbil’deki bir NATO yetkilisi İtalya’yı “Bu konularda çok doktriner olamazsınız. Yerel grupları satın almak, şiddeti düşürmek için şiddete başvurmamak anlamlı gelebilir. Ama böyle yaptığınızı müttefiklerinize bildirmemeniz delilik” diye eleştirirken, bir NATO kaynağı şu doğrulamayı yaptı: “Ödemeleri İtalyan ordusu değil, gizli servisi yapıyordu. Amaç İtalyan can kayıplarını önleyerek evde gürültü kopmasını engellemekti.” Nitekim geçen ay Kabil’deki bombalamada altı İtalyan askerinin ölünce çekilme talepleri ayyuka çıktı. 

Roma yalanladı
Dün Berlusconi’nin ofisinden “Tümüyle temelsiz suçlamalar. Hükümet Taliban bağlantılı asilere para ödenmesi için hiçbir zaman yetki vermedi” açıklaması geldi. ABD elçisinin protesto ilettiği de yalanlandı. Berlusconi geçen yıl nisanda seçimi kazanıp mayısta hükümeti kurmuştu. (Times, afp)


    ETİKETLER:

    Silvio Berlusconi