Tamil Kaplanları için 'acı son'

Tamil Kaplanları için 'acı son'
Tamil Kaplanları için 'acı son'

Devlet Başkanı Rajapakse, askeri zafer ilanı sonrası ülkeye dönüşünde ?kahraman? gibi karşılandı. FOTOĞRAF: AFP

Sri Lanka'ta Tamillerin 30 küsur yıllık ayrılıkçı mücadelesi askeri yenilgiye uğradı. Devlet Başkanı Rajapakse'nin zafer ilanının ardından Tamil Kaplanları 'Mücadele acı sona ulaştı' diyerek silah bıraktığını duyurdu. Ama zaferin bedelini siviller ödüyor

KOLOMBO - Dünyanın en bilinen ayrılıkçı hareketlerinden biri olan Sri Lanka’daki Tamil azınlık adına mücadele eden Tamil Eelam Kurtuluş Kaplanları (LTTE) hükümetin askeri zafer ilanı karşısında yenilgiyi kabullenmiş gözüküyor. Güney Asya’da Hindistan’ın 31 km güneyinde bir ada ülkesi olan Sri Lanka’da çoğunluktaki Sinhaleselerin hükümetine karşı kuzeydoğuda yaşayan ve geçmişte ikinci sınıf muamele gören Tamil azınlığın haklarını savunma iddiasındaki Kaplanlar, Mayıs 1976’da kurulmuştu. Önceki gün Sri Lanka Devlet Başkanı Mahinda Rajapakse’nin askeri zafer ilanının ardından, dün Kaplanların web sitesinden uluslararası ilişkiler şefi Selvarasa Pathmanathan’ın şu beyanı yayımlandı: “Mücadele acı sonuna ulaştı. Silahlarımızı susturmaya karar verdik. Şu anda halkımızın hayatı öncelikli. Silah susturarak düşmanının insanlarımızı öldürmek için kullanabileceği son bahaneyi ortadan kaldırıyoruz.”
Daha sonra açıklama, “Uluslararası toplumun Tamil halkının hayatını ve onurunu kurtarmak için ihtiyaç duyduğu buysa, Kaplanlar silahlarını susturmaya hazır. Son 24 saatte öldürülen 3 binden fazla sivilin cesetleri sokaklarda ve ağır yaralı 25 bine sivile tıbbi bakım ulaştırılamıyor” diye değiştirildi. Ordu ise, gerillaların sıkıştığı 3.5 kilometrekarelik alandaki tüm sivillerin tahliye edildiği savında.
Ateşkes çağrısını hükümet reddederken, ‘gerillaların canlı kalkan olarak kullandığı tüm siviller kurtarıldığı için saldırının durmayacağını’ söyleyen ordu, LTTE’nin elindeki küçük toprak parçasını ‘son karışına dek’ almak için teyakkuza geçti. LTTE’nin lideri Velupillai Prabhakaran’ın adamlarıyla son direnişe hazırlandığı sanılıyor. 

İntihar saldırılarının öncüsü
İlk bombalı kemeri icat etmiş, intihar saldırılarının öncülüğünü yapmış, Hamas, İslami Cihad ve Kaide’nin toplamından fazla intihar saldırısı yaptığı sanılan, 32 ülkede ‘terör örgütü’ kabul edilen, 1980’lerde bölgeden Müslümanları kovan LTTE, iki yıl önceye dek adanın üçte birini kendi mahkemeleri, okulları ve sivil hizmetleriyle yönetiyordu. Ama Rajapakse’nin askeri harekâtı LTTE’yi önce doğu, sonra kuzeyden attı, önceki gün ordu ilk kez kuzey sahiline ayak bastı. Uzmanlar gerillaların büyük yıkıma yol açmış taktiklere dönebileceklerini belirterek barışın hâlâ uzak olduğunu söylüyor. LTTE’nin canlı kalkan yaptığı sivillerle ilgili 20-50 bin arası sayılar verilirken, çatışmalar yüzünden 200 bin Tamil evlerinden oldu, bunların 100 binden fazlası devlet kontrolündeki  kamplarda esir. BM’ye göre operasyonda 20 Ocak-7 Mayıs’ta 7 bin sivil ölürken, sağlık çalışanları o zamandan beri 1000’den fazla sivilin daha öldüğünü söylüyor ve BM son günleri ‘sahilde kan banyosu’ diye niteliyor. Hükümete savaş suçu ithamları var.
Dün Ürdün ziyaretinden “Eşi benzeri görülmemiş insani bir operasyonla nihayet LTTE’yi askeri açıdan yendik” diyerek dönen Devlet Başkanı Rajapakse, başkent Kolombo’da bayrak sallayıp havai fişek gösterileri düzenleyen coşkulu kitleler tarafından kahraman gibi karşılandı. 30 küsur yıllık iç savaşta can kaybı 70 bini geçti. (afp, bbc)