Taraftar Mısır'ı yaktı

Taraftar Mısır'ı yaktı
Taraftar Mısır'ı yaktı
Port Said davasında 21 sanığın idam cezası onaylandı, 7 polis beraat etti. Mısırlı protestocular Futbol Federasyonu binasını ateşe verirken, olaylarda 2 kişi öldü.

KAHİRE-REUTERS

Port Said Stadı trajedisi Mısır ’ı bir kez daha yangın yerine çevirdi. Port Said Stadı’nda 2012 Şubat’ta kentin takımı El Mısri ile Kahire takımı El Ehli arasındaki futbol maçından sonra çıkan ve 74 kişinin öldüğü olaylarla ilgili davada 21 sanığa verilen idam cezası onaylandı. Port Said Ceza Mahkemesi 72 sanıklı davada, beş kişinin müebbet hapsine, kentin Emniyet Müdürü dahil 10 kişinin 15’er yıl, 6 kişinin 10’ar yıl ve 2 kişinin de 5’er yıl hapsine hükmetti. 28 sanık ise beraat etti.
Karara öfkelenen sanık yakınları ile taraftarlar ise sokakları savaş alanına çevirdi ve çıkan olaylarda 2 kişi öldü. Mahkemeden 7 polise de beraat kararı çıkmasına kızgın El-Ehli’nin Ultras taraftar grubu, başkent Kahire’de bir polis evini ve Mısır Futbol Federasyonu binasını ateşe verdi. Polis evinde kimsenin olmayışı nedeniyle can kaybı yaşanmadı. Eylemciler birkaç dakika sonra öfkelerini federasyon binasını yakmaya çalışarak gösterirken, bir sonraki hedefleri ise Başsavcılık oldu. Yüzlerce Ultras üyesi, Mısır Başsavcılığı önünde yargı kararını protesto etti. Eylemciler, “Ya ölenlerin hakkını verirsiniz ya da onlar gibi ölürüz” sloganı attı. AA’ya konuşan bir eylemci de ‘kararı gözden geçirmesi için Başsavcı’ya mühlet vereceklerini aksi halde yasa dışı yollara başvuracakları’ tehdidi savurdu.
Bir diğer taraftar grubu da, 6 Ekim Köprüsü mevkisindeki araçların önünü keserek trafik akışını durdurdu. Grup Meydanı’ndaki metro seferlerinin de 10 dakika aksamasına neden oldu. .Yaklaşık 2 bin kişilik bir grup da Süveyş Kanalı’na tekneleri ile çıkarak kanal trafiğini kesti. Süveyş Kanalı’nın Akdeniz’e açıldığı bölgede, balıkçı tekneleri ile küçük kayıklar, protestocularca kanala yönlendirilmek istendi. Kanalın üzerinde devriye uçuşu yapan helikopterlerle bölgedeki sahil güvenlik botları, göstericilerin eylemini önlemeyi başardı. Ayrıca Sina’da ‘terör saldırısı olacağı’ istihbaratları üzerine polis de alarma geçirildi. Mahkemenin 26 Ocak’ta 21 idam kararını açıklamasının ardından çıkan olaylarda da 50’den fazla kişi hayatını kaybetmişti.