Taşnaksütyun'dan 'sembolik darbe'

ERİVAN - Ankara’nın Erivan’la ilişkileri normalleştirme yönünde belirlediği ‘yol haritası’ Ermenistan hükümetinde küçük çaplı deprem yarattı. Ermeni Devrimci Federasyon (Taşnaksütyun) üç partili koalisyondan çekildi. Yapılan açıklamada, “İnancımız şudur; devletimizin ulusal güvenlik stratejisinin temel istikametlerinden biri, Ermeni soykırımının başta Türkiye olmak üzere evrensel olarak tanınması ve kınanmasıdır” denildi. Ermenistan’ın en eski partisinin, 131 koltuklu mecliste 16 vekili var. Çekilme hükümetin meclis çoğunluğunu etkilemedi. 

‘Ermenistan üç gol yedi’

Ama muhalefetteki Miras Partisi vekili Stepan Seferyan, ‘yol haritası’nın, Ermeni yetkililerde, ‘tavikli bomba (bir süre sonra patlayan)’ etkisi yaratacağını savunup sürecin hem Ermenistan’daki iç siyaset, hem de diyaspora ile ilişkilerine zarar vereceğini öne sürdü. Seferyan, “Futbol terminolojisiyle konuşmak gerekirse Ermenistan, yol haritasının 24 Nisan’dan önce açıklanması, bunun Türk medyasında yer alması ve Ankara’nın, Obama’nın 24 Nisan’da açıklamasına dramatik tepkisiyle, yanıt veremeyeceği üç gol yedi” dedi. Halkçı Parti lideri Stefan Demirciyan da ‘yol haritası’nın içeriğinin bir an önce açıklanmasını istedi.
Hal böyleyken, Dağlık Karabağ sorununa dair hareketlenme sürüyor. Minsk Grubu’nun eş başkanı Fransız Bernard Fassier, Azerbaycan Devlet Başkanı İhlam Aliyev ile Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’ın 7 Mayıs’ta AB zirvesi vesilesiyle Çekya’nın başkenti Prag’da buluşacağını duyurdu. Fassier, “Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin de bütün bölge için olumlu bir unsur olacağını düşünüyoruz”dedi. Zirvenin gündeminde, ‘doğu ortaklığı’ yer alıyor

Jeffrey’e doğrudan tepki iletildi

Öte yandan Obama’nın 24 Nisan başkanlık açıklamasında Ermenice ‘Büyük Felaket’ ifadelerini kullanmasına dair Ankara’nın tepkisinin ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey’e doğrudan iletildi. Edinilen bilgiye göre, Jeffrey cumartesi günü bakanlığa çağrıldı ve Ankara’nın görüş, yorum, değerlendirme ve tepkisi dile getirildi. (aa, afp)