Tatbikatta 'Heron' iddiasına inanan yok

ANKARA/WASHINGTON - İsrail’in Türkiye’nin ‘Anadolu Kartalı’ tatbikatından dışlanmasının yankıları sürerken, krize Türkiye’nin 4 yıl önce İsrail’e 10 adet sipariş verdiği insansız hava aracı Heronlar karıştı. Türkiye’nin sınırötesi harekâtlarda kullandığı Heronların tesliminin geciktirmesi yüzünden İsrail’i dışladığı öne sürülürken, buna İsraililer bile şüpheli bakıyor. Jerusalem Post, İsrailli bir diplomatın “Heron anlaşmazlığının büyük bir tatbikatın iptaline yol açtığına inanmıyorum” sözünü artardı. 

Erdoğan: Türkiye kararını kendisi verir
Başbakan Tayyip Erdoğan da dün Irak’a hareketi öncesi sorulara şu yanıtı verdi: “Bana gelmiş resmi bir bilgi yok. Aldığım bir bilgi, İsrail radyosunun böyle bir şey söylediği. Ben medya üzerinden bu tür konuları değerlendirmem ama resmi bir bilgi ulaştığında Dışişleri Bakanlığımız çalışmalarını yapar. Milli Savunma Bakanlığımız, Silahlı Kuvvetlerimiz bir araya gelir, çalışmalarımızı yaparız. O zaman gerekli açıklama yapılır.” Önceki gün “Halkın vicdanına sözcülük ettik” diyerek gerekçenin Gazze olduğunu teyit etmiş Erdoğan, dün de “Çok açık ve net söyleyeyim; Her siyasi iktidarın kamuoyunun yaklaşımlarını, halkının taleplerini göz önünde tutma mecburiyeti vardır. Ben halkımın taleplerini bir kenara koyamam, halkımın talebi bu istikamettedir. Türkiye güçlü bir ülkedir, kendi kararını kendisi verir. Birilerinin tavsiyesi veya birilerinin talimatı ile Türkiye karar vermez, karar almaz” diye konuştu.

‘Son dakikada liste dışı yakışık almıyor’
ABD de rahatsızlığını yineledi. Pentagon Sözcüsü Geoff Morrell, Türkiye’nin tek taraflı davrandığını ima ederek “ABD hükümeti, herhangi bir ülke için, listeden son dakikada çıkarılmanın yakışık almadığına inanıyor” dedi. Türkiye’nin kendilerine izahatta bulunduğunu belirten sözcü ertelenen tatbikat için yeni tarih belirlenip belirlenmediğini, 2010’daki tatbikatta ise bir sorun beklemediklerini vurguladı. (Radikal, aa, afp)