Tayland başkenti Bangkok kaosa teslim

Tayland başkenti Bangkok kaosa teslim
Tayland başkenti Bangkok kaosa teslim

Sapanlı protestocuların yanında atılan molotofkokteylleri askerleri fena yaktı. FOTOĞRAFLAR: AFP

Tayland'da sürgün lider Thaksin yanlıları OHAL'e rağmen başkent Bangkok'ta orduyla çatışıyor. Thaksin, 'Çok sayıda ölü var' diyor

BANGKOK - Tayland’da 2006’da darbeyle devrilen eski başbakan Thaksin Şinavatra’nın muhalefete düşen taraftarları ile iktidara çıkan karşıtları arasındaki mücadelede yine olağanüstü hal (ohal) ilanının ardından başkent Bangkok savaş alanına döndü. Başbakan Abhisit Vejjajiva’nın ordu ve polise muhaliflere sert davranma emri verirken, başkenti savaş alanına çeviren çatışmalarda 12 saatte iki kişi öldü, 100’den fazlası yaralandı.
Birliklere molotofkokteyli ve taş atan protestocular, kaçırdıkları otobüsleri pedallarına dolu su şişeleri koyup birliklerin üzerine sürdü. Göz yaşartıcı gaz ve tazyiklu su sıkıp havaya ateş açan askerler, zaman zaman insanlara ateş açtı. Eğitim bakanlığını molotofkokteyli ile alevlere boğan protestocular, BM binası önünde yedi otobüsü yaktı. Daha önceki Thaksin yanlısı hükümetlerin ohal emirlerini uygulamamış ordunun, Thaksin karşıtı hükümetin emirlerine uyması dikkat çekti. 

Ordu sert çıktı
Genelkurmay Başkanı Songkitti Jaggabatara, kendilerini savunmak için silah kullanma haklarının bulunduğunu belirtti. Yaralıların en az 23’ünün asker olduğunu belirten Başbakan, dört protestocunun öldürüldüğü iddialarını reddetti. Sürgündeki Thaksin ise, “İnsanları kapana kıstırdılar. Çok sayıda insan öldü. Cesetleri kamyonlarla götürdüler. Tüm dünyaya, halka yalan söylemek istiyorlar” dedi. (afp, Reuters)