Tayland polisini Hello Kitty yola getirecek

Tayland polis teşkilatı, kural tanımaz memurlarını yola getirmenin 'en sevimli' yolunu buldu. Sevimliliğin küresel simgesi gösterilen Hello Kitty, genç kızlar ve çocuklardan sonra 'yaramaz' Taylandlı polis memurlarına da arkadaşlık edecek.

BANGKOK - Tayland polis teşkilatı, kural tanımaz memurlarını yola getirmenin 'en sevimli' yolunu buldu. Sevimliliğin küresel simgesi gösterilen Hello Kitty, genç kızlar ve çocuklardan sonra 'yaramaz' Taylandlı polis memurlarına da arkadaşlık edecek. Bundan böyle, kurallara uymayan, aracını yanlış yere park eden, vatandaşlara kötü muamelede bulunan yahut da işe geç gelen memurlar ceza olarak üzerine Japon Sanrio şirketinin 1974'te yarattığı çizgi film karakteri 'Hello Kitty' motifi işlenmiş, pembe ve parlak pazubandları takmak zorunda kalacak. Bandların üzerinde iki de kalp motifi olacak.
Bangkok kriminal polis şefi Pongpat Çayapan, bugüne kadar yapılan basit uyarılar yetersiz kalınca, memurların yanlış davranışları nedeniyle utanç ve suçluluk duymalarını sağlayacak böylesi bir yöntemi geliştirdiklerini söyledi. "Kitty genç kızların ikonu. Maço polislerin pazularında taşımak isteyecekleri bir şey değil" diyen Pongpat, New York polisinin 1980-1990'larda uyguladığı 'kırık pencereler' ya da 'sıfır hoşgörü' teorisinden
esinlendiklerini söyledi. Bu teoriye göre, önemsiz suçlara sert önlemler alınması ciddi suçlarda düşüşe yol açar.
Türkiye'de 'Musti' olarak biliniyor
Türkiye'de 'Musti' olarak da bilinen ünlü kedinin mücevherden eloktroniğe, giysiden mutfak eşyalarına kadar damgalamadığı ürün neredeyse yok. Britney Spears, Paris Hilton ve Mariah Carey gibi ünlüler Hello Kitty hayranları arasında yer alıyor. (ap, Reuters)