Tayland'da darbeden 15 ay sonra sandıktan devrik Thaksin çıktı

Tayland'da askeri darbeden 15 ay sonra düzenlenen dünkü genel seçimde Londra'da sürgünde bulunan devrik Başbakan Thaksin Şinawatra yanlısı Halkın İktidarı Partisi (PPP) birinci çıktı.

BANGKOK - Tayland'da askeri darbeden 15 ay sonra düzenlenen dünkü genel seçimde Londra'da sürgünde bulunan devrik Başbakan Thaksin Şinawatra yanlısı Halkın İktidarı Partisi (PPP) birinci çıktı. 39 siyasal partiden 5 bin adayın yarıştığı seçimde, gayresmi sonuçlara göre, 480 vekillikten 228'i PPP'ye, 166'sı ordu destekli Demokrat Parti'ye gitti.
Thaksin yanlıları hükümeti kurmaya talip
Sonuçlar PPP'nin mecliste mutlak çoğunluğu sağlayamayacağını gösteriyor. Kampanyasını Thaksin'in dönmesi üzerine kuran PPP, koalisyon kurma çalışmalarına başlayacaklarını, böylelikle 300 vekile ulaşabileceklerini duyurdu Thaksin'in vekili görülen 72 yaşındaki sivri dilli, aşırı sağ eğilimli, 'dinozor' lakaplı PPP lideri Samak Sundaravej, kesinlikle başbakan olacağını söyledi. Thaksin'in kendisini arayıp tebrik ettiğini aktarıp "Bu ülkemiz için bir zafer. Bu ülke geçen yıl iyi bir sebep olmaksızın özgürlüğünü kaybetti" diyen Samak, darbe sonrası televizyonda bir yemek pişirme şovuna ev sahipliği yaparak göz önünde kaldı. Karikatürlerde basık burnundan ötürü domuz olarak çiziliyor. PPP üyeleri de, devrik başbakanın seçimi televizyondan takip ettiğini ve gelecek yıl ülkeye döneceğini 'müjdeledi'. Britanya doğumlu, Oxford eğitimli, 43 yaşındaki Demokrat lider Abhisit Vejjajiva ise, "PPP, koalisyon kurmayı başarırsa Demokrat Parti bunun içinde yer almaya hazır. PPP başarısız olursa, kendi koalisyonumuzu oluştururuz" dedi.
2001-2006'daki başbakanlığında çiftçilere düşük faizli kredi verip, ücretsiz sağlık hizmeti sunarak kalkınma atağı yapan 58 yaşındaki Thaksin, yoksul kırsal kesimde seviliyor. Ama zenginlerin yönelttiği muazzam yolsuzluk ve iktidarı kötüye kullanma suçlamalarıyla devrildi. Kendi isteğiyle sürgüne gittiği Britanya'da Manchester City futbol kulübünü satın aldı. Onun hazırladığı ülkenin gelmiş geçmiş en demokratik anayasasını referandumla kaldıran ordu, bu sayede siyaset üzerindeki etkisini sürdürecek. Hatta 75 yılda 18 darbe görmüş ülkede yeni darbe olabileceği dedikodusu da yapılıyor.