Tayland'da OHAL artık olağan halden sayılıyor

Tayland'da OHAL artık olağan halden sayılıyor
Tayland'da OHAL artık olağan halden sayılıyor

Muhaliflerin taşla sopayla saldırdığı aracın içinde başbakan yoktu. Askerler karışmayınca muhalifler zırhlı araçlarla tur attı. FOTOĞRAFLAR: REUTERS

Tayland'da sekiz ayda üçüncü kez OHAL ilan edildi. Sokağa çıkan, tankları ele geçiren devrik lider Thaksin taraftarları başbakanı linç etmeye kalkıştı

BANGKOK - Tayland’da 2006’da askeri darbeyle devrilen eski başbakan Thaksin Şinavatra’nın bu kez muhalefete düşen taraftarları ile iktidara çıkan karşıtları arasındaki mücadele sekiz ay içinde üçüncü kez olağanüstü hal (ohal) ilanına yol açtı. Önceki gün kırmızı giyimli Thaksin taraftarlarının Asya liderleri zirvesini basıp zirvenin iptali ve liderlerin otelin damından helikopterle tahliyesine yol açmasıyla zorda kalan Başbakan Abhisit Vejjajiva, dün ohal ilan etti.

Thaksin: Ben geleyim darbe olmasın

Bunun üzerine başkent Bangkok sokaklarında tanklar ve zırhlı araçlar devriye gezse de, askerler muhaliflere müdahaleden kaçındı. Hatta bir çift tankın tepesine çıkmış dolaşan muhalifler görüldü. Başbakan ise canını ‘tesadüfen’ kurtardı. Zira içişleri bakanlığından çıkan Abhisit ile yardımcısı Suthep Thaugsuban’ın bindikleri sanılan araçlara muhalifler sopa, taş ve beton parçalarıyla saldırırken, birisi de güvenlikçi tabancası kapıp havaya ateş açtı. İki liderin hedef araçlarda olmadığı sonradan anlaşıldı. Abhisit ohal uyarınca sert önlemler alabileceği uyarısında bulunurken, Sethup daha sert çıktı: “Polis ve ordu görevini yerine getirip durumu normale döndürmeli. Eylemlerinizin tüm sorumluluğu bende. Bunlar anayasal gösteriler değil.” Ohalde beşten fazla kişinin toplanması, kamu düzenini tehdit eden haber yayımı yasak, zanlılar suçlanmaksızın 30 gün gözaltında tutulabiliyor.
Dün sabahtan muhalifleri çileden çıkaran, protestoları örgütleyen Arisman Pongreungrong’un gözaltına alınması oldu. Bunun üzerine başbakanlık, içişleri bakanlığı ve diğer hükümet binaları ile Arisman’ın götürüldüğü mahkeme binasını kuşatan muhalifler, taksilerle yolları kesip zırhlı araçları bile durdurdu. Sürgündeki Thaksin ise, taraftarlarına karşı güç kullanılırsa derhal ülkesine döneceğini söyleyip şu çağrıyı yaptı: “Askerler kırmızı tişörtlülere katılarak halkın demokrasisinin sağlanmasına yardım edebilir. Bu altın bir an. Tarih yazarız ve artık Tayland’da darbe olmaz. Hepimiz için demokrasiye ulaşmalıyız.”
Öte yandan Asya zirvesinin iptaline rağmen, evsahibi eğlence kenti Pattaya protestoculara da ohale de aldırmadan sabahlara dek partiler düzenlemeye devam ediyor. (afp)