Tayvan 'Haydi BM'ye' dedi, Çin diş gösterdi

Çin'in kendi toprağı saydığı Tayvan'da yüzbinlerce kişi, hükümetin ülkenin BM'ye girmesiyle ilgili referandum planına destek için meydanlara indi.

KAOHSİUNG - Çin'in kendi toprağı saydığı Tayvan'da yüzbinlerce kişi, hükümetin ülkenin BM'ye girmesiyle ilgili referandum planına destek için meydanlara indi. Dün Kaohsiung kentinde iktidarın gösterisinde, yaklaşık 300 bin kişi hükümetin önerdiği gibi ülkenin 'Tayvan' adıyla BM tarafından tanınması için yürüdü. Devlet Başkanı Chen Shui-bian'ın da 'Tayvan BM'ye' yazılı bir tişört giyerek katıldığı gösteride, 1 milyon katılım hedefi tutmasa da, binlerce kişi bir ağızdan 'Tayvan ileri' sloganı attı.
Taichung'da muhalefetteki Milliyetçi Parti'nin gösterisindeyse 200 bin kişi Tayvan'ın, Pekin'in 'tek Çin siyasetine' sadakatin simgesi olan resmi adı 'Çin Cumhuriyeti'yle BM'ye girmesini istedi. 1949'da Çin'deki komünist rejimden kaçan milliyetçilerin 'Çin Cumhuriyeti' ismiyle kurduğu Tayvan, 1971'de BM'deki koltuğunu Çin'e kaptırmıştı.
Tayvan'ı 'iki rejim tek ülke' siyasetiyle kendine ait görüp resmen bağımsızlık ilan etmesi halinde işgalle tehdit eden Çin ise dün 'küçük kardeş'ine askeri hava tatbikatıyla gözdağı verdi. Çin, medyanın '1949'dan beri en büyük tatbikat' diye aktardığı 23 dakikalık tatbikat için Tayvan'ın 'olası saldırı halinde bombalamakla' tehdit ettiği Şanghay'ı seçti. Çin Devlet Başkanı Hu Jintao, geçen hafta Sydney'deki APEC zirvesinde, referandum planını 'tehlikeli gelişme' diye niteleyip ABD Başkanı George W. Bush'tan destek almıştı. (ap, afp, Reuters)