Tayvan'da Nazi partisi sevdası

Güney Asyalı işçi göçünün durdurulmasını isteyen ve Adolf Hitler'i kendilerine esin kaynağı yapan Tayvanlı öğrenciler, Nazi stili siyasi hareket kurdu.

TAİPEİ - Güney Asyalı işçi göçünün durdurulmasını isteyen ve Adolf Hitler'i kendilerine esin kaynağı yapan Tayvanlı öğrenciler, Nazi stili siyasi hareket kurdu. Ulusal Sosyalizm Birliği, Çin'in kendi toprağı saydığı Tayvan'ın güçlendirilmesini hedefliyor. Kuruculardan Çao Lahn'a göre, aidat ödeyen 20 kişiyle yola çıkan USB'ye internet üzerinden
üye olanların sayısı 800'ü buldu.
Öğrencileri Nazizm'e hayran bırakan şey ise Hitler'in gücü. Aslen Hint kökenli olan gamalı haç (Svastika) ile donatılan birlik, ülkedeki Yahudilerin sinirlerini zıplatsa da Çao, "Yahudi düşmanı değiliz" iddiasında. Çao'nun Konfüçyüsizm gibi Çin değerlerinin yeniden canlandırılması" diye sunduğu örgütün ilk toplantısı cumartesi Taichung kentinde yapılacak. Birliğin resmileşmesi için de İçişleri'ne başvuru yapılacak. İçişleri Bakanı Lu Çing-yen dilekçeyi görmeden yorum yapamayacağını söylerken, Tayvan'aki İsrail temsilcisi Rafi Gamzou, "Endişe verici bir olay. Eğitim sektörü böyle bir grup nasıl oldu da çıktı diye kendini sorgulamalı" tepkisi verdi.
2. Dünya Savaşı'nda Avrupa'da yaşananların ayırdında olmayan ve yerli Yahudi nüfusun bulunmadığı adanın Hitler'e ilgisi sır değil. Hitlerin görüntüleri ve ikonlarına birçok ticari üründe göze çarpıyor. Hatta Nazi temalı bir lokanta kısa süre önce kapatılmıştı.