Tecavüz zanlısı Katsav görevden el çekiyor

İsrail'de hakkındaki tecavüz suçlaması nedeniyle üzerindeki istifa baskısı artan Cumhurbaşkanı Moşe Katsav, 'görevden geçici olarak el çekme' kararı aldı.

KUDÜS - İsrail'de hakkındaki tecavüz suçlaması nedeniyle üzerindeki istifa baskısı artan Cumhurbaşkanı Moşe Katsav, 'görevden geçici olarak el çekme' kararı aldı. Dünkü basın toplantısında sadece mahkeme heyeti tarafından suçlanırsa istifa edeceğini söyleyen Katsav, "Parlamentoya görevden el çekebileceğimi belirttim. Yasa istifamı zorunlu kılmıyor. Şantaja boyun eğmeyeceğim" dedi. 60 yaşındaki Katsav, 'cadı avı' başlatıldığını savunup, iddiaları 'düşmanca, asılsız ve temelsiz' diye niteledi. "Başımı eğmeyeceğim ve onurumu koruyacağım" diyen Katsav, soru sormak isteyen bir gazeteciye "Kapa çeneni! Altı aydır sustum ve şimdi sıra bende" diye çıkıştı.
İsrail Başsavcısı Menahem Mazuz, önceki gün Katsav'ı tecavüzle suçlamayı planladığını kaydetmişti. Katsav hakkında dava açılıp açılmayacağına, birkaç gün içinde toplanacak mahkeme heyeti karar verecek. Ama dokunulmazlığı nedeniyle görevdeyken cumhurbaşkanının yargılanması mümkün değil. Katsav, suçlu bulunursa üç ila 16 yıl hapse çarptırılabilir. Skandal, eski bir üst düzey kadın yetkilinin işten atılma tehdidi altında Katsav'ın tacizine uğradığını iddia etmesiyle patlamıştı.