Tecrid tehdidi darbeciyi yumuşatıyor

Tecrid tehdidi darbeciyi yumuşatıyor
Tecrid tehdidi darbeciyi yumuşatıyor

Başkent Tegucigalpa dışında kuzeydeki San Pedro Sula kentinde orduyla sert çatışmalar yaşanırken, en az iki kişi yaralandı. FOTOĞRAF: afp

TEGUCIGALPA - Orta Amerika ülkesi Honduras’ta bir dönemle sınırlı başkanlık görevini uzatmaya kalkışınca Kongre, yargı ve ordunun ortaklaşa darbesiyle sürülen Devlet Başkanı Manuel Zelaya’nın uluslararası desteğe rağmen ülkesine dönüp dönemeyeceği meçhulken, tecritle yüz yüze kalan darbe yönetiminden ilk yumuşama sinyali geldi.
Zelaya’yı görevine iade için üç günlük ümtimatom veren Amerikalar Örgütü (OAS) ile perde arkasında müzakereler yürüten darbecilerin başkanlığa atadığı Roberto Micheletti, siyasi tıkanıklığı açmak için erken seçimleri belirlenen kasım ayından da önceye alabileceklerini duyurdu. Micheletti, “Yasalar çerçevesinde olduğu sürece sorun yok” dedi. Açıklama OAS Genel Sekreteri Jose Miguel Insulza’nın Honduras ziyareti öncesine denk geldi. Insulza, darbeci yönetimle doğrudan teması dışlayıp Kongre üyeleriyle görüşeceğini söylerken, çok umutlu konuşmayıp “Müzakere etmeye gitmiyoruz. Yapmakta oldukları şeyi tersine çevirmelerini istemek için gidiyoruz” tavrını koydu. Darbe yönetimi AB’nin de elçilerini çekme kararıyla tecrit ve mali kıskaçla karşı karşıya. 7.5 milyonluk ülkenin sokaklarındaki gerilim ve çatışmalar da dinmiyor. (Dış Haberler)