Tehlikeli bir konuşma

İslam ülkelerini ciddi ve faydalı bir vizyon inşa etmeye ve bu vizyonu ayrıntılı politikalara dönüştürmeye davet ettiğimiz bir zamanda İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, tepki çekecek açıklamalarını sürdürmeyi tercih etti.
Haber: İBRAHİM NAFİ / Arşivi

İslam ülkelerini ciddi ve faydalı bir vizyon inşa etmeye ve bu vizyonu ayrıntılı politikalara dönüştürmeye davet ettiğimiz bir zamanda İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, tepki çekecek açıklamalarını sürdürmeyi tercih etti. Bu açıklamalarını yapmak için de İslam Konferansı Örgütü'nün olağanüstü zirvesine ev sahipliği yapan Mekke'yi seçti.
Ahmedinecad açıklamalarında milyonlarca Yahudi'nin Naziler tarafından öldürüldüğü söylemine kuşkuyla yaklaştı, İsrail'i kanser olarak niteledi, Almanya ve Avusturya'ya Yahudi devleti kurulması için kendi topraklarından parçalar vermesini önerdi... Bu açıklamalar uluslararası toplumun tepkisini çekti. BM Güvenlik Konseyi kınama bildirisi yayımladı.
ABD ve birçok Avrupa ülkesi İran'ı baskı altına almak için bu açıklamaları fırsat olarak gördü. Ancak Ahmedinecad'ın konuşması o kadar tepki çekiciydi ki Tahran'ın müttefiki Moskova bile bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Rus Dışişleri'nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi: Ortada İkinci Dünya Savaşı'yla ilgili bilinen tarihi gerçekler var ve bu gerçeklerin değiştirilmesi mümkün değil.
Ahmedinecad'ın açıklamaları İran'ın nükleer programından vazgeçmesini isteyen ABD'nin faaliyetlerine de hız verdi. Zira Ahmedinecad'ın açıklamaları Washington ve İran nükleer programını uluslararası barış ve güvenlik için tehlike gören bütün başkentlere hediye oldu adeta. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Dr. Muhammed El Baradey 'Uluslararası toplumun İran nükleer programıyla ilgili sabrı tükenmeye başladı' sözleriyle Tahran'a oldukça sert bir eleştiri yöneltti. Kısacası Ahmedinecad'ın açıklamaları İran'a düşman güçler için bulunmaz bir nimet oldu.
(Mısır gazetesi El Ehram, 11 Aralık 2005)