Tek adam 'Çar Nicolas'

Fransa'da cumhurbaşkanlığından bir ay sonra düzenlenen genel seçimlerin önceki günkü ilk turunda, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin partisi Halk Hareketi Birliği (UMP) oyları süpürdü. Seçim sonucu 'tsunami' ve parti rengine atfen 'mavi dalga' diye nitelenirken, UMP yüzde 45.5 oranında oy aldı.

PARİS - Fransa'da cumhurbaşkanlığından bir ay sonra düzenlenen genel seçimlerin önceki günkü ilk turunda, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin partisi Halk Hareketi Birliği (UMP) oyları süpürdü. Seçim sonucu 'tsunami' ve parti rengine atfen 'mavi dalga' diye nitelenirken, UMP yüzde 45.5 oranında oy aldı. Charles de Gaulle'den beri 'en popüler cumhurbaşkanı' olan Sarkozy, meclisi ele geçirerek muhalefete göre 'çar Nicolas'ya dönüştü. 'Çar'ın reform paketini meclisten geçirmesi çantada keklik görünüyor.
Muhalefetteki Sosyalist Parti (PS) ise yüzde 39'da kaldı. Kesin milletvekili dağılımı 17 Haziran'daki ikinci turda belirlenecek. Ama ilk tur, 577 üyeli mecliste 359 koltuğa sahip UMP'nin 383-501 arası sandalye kazanıp dizginleri tümüyle Sarkozy'ye teslim edeceğini gösterdi. Şu an 149 vekile sahip PS'nin sandalye sayısı ise 60-185 arasında değişecek.
Katılımın yüzde 60'ta kaldığı seçimde merkez sağcı cumhurbaşkanı adayı François Bayrou'nun yeni liberal partisi Demokrasi Hareketi (MoDem) yüzde 7, Komünist Parti yüzde 5, aşırı sağcı Ulusal Cephe (FN) yüzde 4.2, Yeşiller yüzde 2.8 oy aldı. Sarkozy'nin 15 bakanından seçime giren 11'inin altısı ilk turda seçildi. Kabinenin iki numarası Alain Juppe, yüzde 43.7 oy alınca ikinci tura kaldı.
İçişleri Bakanı Michel Alliot-Marie ile Sağlık-Spor Bakanı Roselyne Bachelot da ikinci turluk. 2002 cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tura kalan Jean-Marie Le Pen'in partisi FN'nin son 25 yılın en düşük oyunu alması ise artık bu partinin gücünün bittiğine yoruldu.
PS, Bayrou'nun peşinde
Başbakan François Fillon, "Seçmen Sarko'nun programına güvenini gösterdi. Bugün bize güzel bir liderlik verdiniz" diyerek 17 Haziran'da devamının gelmesini istedi. PS'nin cumhurbaşkanlığı seçiminde Sarkozy'ye rakip çıkardığı Segolene Royal ise, "Güçlü sol muhalefetin gelişmeleri denetlemesi gerek. Seçmenler korunma istiyorsa, ikinci turda mutlaka sola oy versin" çağrısı yaptı. Royal, bozgunu azaltmak için MoDem'e de göz kırptı. Kadın siyasi, ikinci tur öncesi Bayrou ile görüşüp sosyalist adaylara destek isteyecek.
Muhalefet ülkedeki güç dengesinin bozulacağı ve cumhurbaşkanının 'Çar Nicolas'ya döneceği'nde birleşti. Bayrou, "UMP'nin çıkışı, demokrasi kurumlarında dengesizlik yaratıyor. Fransa bir gün bu dengesizlikten pişman olacak. Birine emsalsiz sayıda sandalye verirken, diğerlerine azaltılmış temsil veren bir sistem sağlıksız" eleştirisi yaptı.
Sosyalist vekil Pierre Moscovici, "Sarkozy, bir tür hiper cumhurbaşkanı oldu. UMP'nin mavi dalgası çok tehlikeli. Örneği olmayan şekilde iktidar Sarko'da toplanabilir" dedi. Komünist L'Humanite gazetesi de, "Demokrasi tehlikede. Tek parti riski var' diye yazdı.
Zehir zemberek reformlar
Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin meclisten rahatlıkla geçirmesi beklenen reform paketinin bazı unsurları şöyle:

  • Geçmiş Sosyalist hükümetin getirdiği haftada 35 saat çalışma tamamen kalkmayacak. Ama 'Çok çalışan, çok kazanacak' sloganıyla fazla mesai teşvik edilecek. Örneğin fazla mesai vergiden muaf tutulacak.
  • Grev hakkına kısıtlamalar getirilecek. Kamu sektöründe greve giden, yine de asgari hizmeti sağlamak zorunda olacak.
  • Elektrik ve demiryolları gibi sektörlerde özel emeklilik sistemleri kaldırılıp erken emeklilik önlenecek.
  • Veraset vergisi düşürülürken, gelir vergisine yüzde 50 tavanı konulacak.
  • 'Göçmenlere Fransız değerleri ve dilini öğrenmeleri zorunluluğu getirilecek. İş ve barınma sorunu olan göçmenlerin ailelerini yanlarına almaları engellenecek. Yasadışı göçmenlere, ülkelerine dönmeleri için para yardımı yapılacak.
  • Ceza yasaları sıkılaştırılacak. 16-18 yaşları arasındaki gençler suç konusunda reşit sayılacak.
    (Dış Haberler)