Tek çatışmada en az 300 ölü

Irak'ta Aşure törenleri sürerken, ABD ve Irak güçleri, "Necef'i ele geçirecekler" dedikleri 1000 kişilik gruba saldırdı; 300-350 direnişçinin öldürüldüğü açıklandı. Diğer şiddet olaylarında 131 can kaybı var.

BAĞDAT - Irak'ta yüzbinlerce Şii'nin Aşure törenleri için kutsal kentlere akın ettiği bir sırada ABD işgal güçleri öncülüğündeki Irak güçleri, 'Necef'i ele geçirmek için geldikleri' iddiasıyla 1000 kişilik bir gruba operasyon düzenledi. 24 saatlik çatışmalar sonucu 300-350 direnişçinin öldürüldüğü açıklandı. Önce 'Kaide bağlantılı savaşçılar' diye tanıtılan grubun iki yıl önce 'Mehdilik' iddiasıyla ortaya çıkan bir Şii liderin yandaşları olduğu anlaşıldı.
Kadın ve çocuklar da öldü
ABD ve Irak güçlerinin Necef'in dışındaki Zerka'da 'El Yemeni' diye bilinen Şii lidere operasyonunda ölenler arasında kadın ve çocukların da bulunduğu kaydedildi. Önceki akşam Irak güçleri ile grup arasında başlayıp sabah 4:00'e dek süren çatışmalara ABD hava saldırısıyla destek verildi. Irak güçlerinin kayıpları 14 ölü ve 40 yaralı olarak verilirken, düşürülen bir Amerikan helikopterinde iki asker öldü.
Yetkililerin saldırı ve gruba dair izahatları farklıydı. Necefli yetkililer El Yemeni'nin Ahmed İbnul Hasan, Irak hükümeti ise Samir Ebu Kamer olduğunu açıkladı. Necef Valisi Esad Ebu Gilel, 'Semanın Savaşçıları' adlı grubun hacı kıyafetleriyle bölgeye girdiğini söylerken, Yardımcısı Abdül Hüseyin Attan, öldürülen Şiilerin Kaide ile bağları olduğunu öne sürdü. Attan, "Kendi gözlerimle olay yerini görünce, grubun arkasında Kaide'nin olduğuna ikna oldum. Sorgulanan militanların verdiği bilgilerle istihbarata göre çok iyi yapılanmış grup Şii din adamlarına saldırı ve kutsal mekânları ele geçirme peşindeydi" dedi. Saldırıyı 'Irak ordusunun önleyici operasyonu' olarak niteleyen Attan, grubun görünürde Şii olduğu, ama farklı olduklarını düşündürecek göstergeler bulunduğunu savundu. Necef Vali Sözcüsü Ahmed Dubaiyle ise, Irak güçleriyle çatışan grubu ABD uçaklarının bombaladığı, 300 savaşçının öldürüldüğü, 13'ünün ele geçirildiğini ama El Yemeni'nin kaçtığını açıkladı. Irak hükümeti El Yemeni'nin öldüğünü savundu. Irak güçlerinin komutanı Fazıl Bervari öldürülenlerden 30'unun Suudi ve Afgan olduğunu kaydetti
Savunma Bakanlığı sözcüsü Muhammed El Askeri'nin verdiği rakamlar da farklıydı: "200 militan öldürüldü, 60'ı yaralandı, 120'si yakalandı. Güvenlik Bakanı Şirvan Veyli, "600-700 kişilik grupta kadın ve çocuklar da vardı. Ulemayı öldürmeye geliyorlardı. Bazılarının başındaki bantlarda 'Semanın Savaşçıları' yazılıydı. Kadın ve çocukları da savaş alanına çekmeleri çok üzücü. Polis dağılmalarını istediğinde grubun lideri 'Ben Mehdi'yim, bize katıl' yanıtını verdi" diye konuştu.
İki yıl önce tarikat kurmuştu
Irak polisine göre, Divaniye doğumlu olup Basra'da yaşayan 40 yaşındaki El Yemeni iki yıl önce kendini 'kayıp Mehdi' ilan edip Zerka'da sekiz çiftlik satın alarak mezhebini kurdu ve taraftar topladı. Irak'ta son 24 saatte ölenlerin sayısı 131'i buldu. Aşure nedeniyle binlerce insanın akın ettiği Kerbela 10 bin askerle korumaya alındı. (Dış Haberler)