Tek Yahudi üyesinden Fetih'e ANC modeli

Tek Yahudi üyesinden Fetih'e ANC modeli
Tek Yahudi üyesinden Fetih'e ANC modeli

Davis, ?Ailem Holocaust?a kurban vermişti, ama genelleme yapmamayı öğretti? diyor. FOTOĞRAF: ap

Fetih kongresinde Devrim Konseyi'ne seçilen ilk Yahudi olan Uri Davis, 1987'deki kitabıyla İsrail'e 'apartheid devleti' demiş ilk kişi. Davis, Fetih'in Mandela'yı örnek alıp sadece Filistin hareketi olmaktan çıkmasını istiyor

RAMALLAH - Efsanevi Filistin lideri Yaser Arafat’ın kurduğu Fetih’in tek Yahudi üyeliğinden Devrim Konseyi’nin ilk Yahudi üyeliğine sıçrayan Uri Davis, İsrail’de ‘vatan haini’, ‘pislik’, ‘akıl hastası’ gibi hakaretler eşliğinde hedef tahtasında. Ama 1987’deki kitabıyla İsrail’e ‘apartheid devleti’ demiş ilk kişi olması, kendisini Yahudiliği anmadan Filistinli İbrani olarak nitelemesiyle tanınan 66 yaşındaki Davis bunlara alışık. İsrail’de ‘kendinden nefret eden Yahudi’ yaftası yapıştırılırken; sadece anti-Siyonist olduğunu belirten Davis’in mücadelesi İsrail tarihinin öbür yüzünü gözler önüne seriyor.
Güney Afrika’da siyahi lider Nelson Mandela’nın liderliğindeki Afrika Ulusal Kongresi’nin (ANC) apartheid döneminde az sayıdaki beyaz üyesiyle meşruiyetini genişlettiğini hatırlatan akademisyen, diğer Yahudileri de Fetih’e çekme, Fetih’i Araplarla Yahudilerin eşit haklara sahip olduğu federal devleti savunan, sadece Filistinlileri değil yerleşimci sömürgeciliğine karşı çıkan herkesi temsil eden bir örgüte dönüştürmeyi hayal ediyor: “Fetih eşitlik mücadelesini sadece Filistinlilerin temsilcisi olarak kazanamaz. Ahlaki mücadeleyi kazanmak için kendini herkes için demokratik seçenek haline getirmeli”
Ailesinin önemli bölümünü Holocaust’ta kaybeden Davis, İsrail’in Holocaust’a dair çok sayıda uyduruk hikayeyle apartheid programını kamufle etmeye çalıştığı iddiasında. İslam’a geçip Filistinli bir kadınla evlenen Davis, İsrail’in 750 bin Filistinlinin sürüldüğü muazzam bir etnik temizlikle kurulup yerleşimci sömürgeciliğiyle yayıldığını belirtiyor. Gençliğinde Arapların sürüldüğü köylerin yıkıntılarında dolaşırken, yaşlı Yahudilerden ‘Biz Araplara kalın dedik, onlar reddetti’ gibi masallar dinlemiş. 1960’larda M. L. King ve Gandi’yi okuyup askerlik yapmayı reddeden ilk İsraillili olmuş. 1990’daki Körfez Savaşı’nda Saddam füze yollarken Tel Aviv sakinlerinin sığınaklara kaçtığı, saldırı bitince evlerine döndüğü, anahtarların kapıları açtığı, banka kartlarının  çalıştığı örneğini veren Davis, Filistinlilerin başına gelenin tersine kimsenin onlara ‘Evinizden gittiniz, demek ki mülkiyet hakkını kaybettiniz’ demediğine dikkat çekiyor. 

Ben Gurion’dan boykotçu bir ses
Ben Gurion Üniversitesi’nden öğretim üyesi Dr. Neve Gordon da, Los Angeles Times’a yazdığı makalede, ‘Irkçı bir devlet olan İsrail’e karşı uluslararası boykot uygulanmalı’ çağrısı yaptı. Üniversite Gordon’u kınadı. (Observer, aa)