Teksas'ta diplomatik konuk

ABD Başkanı George W. Bush Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin ardından Alman Başbakanı Angela Merkel'i ağırlarken, gündemde İran, Rusya, Kosova vardı.

CRAWFORD - ABD Başkanı George W. Bush Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin ardından Alman Başbakanı Angela Merkel'i ağırlarken, gündemde İran, Rusya, Kosova vardı. Eski Britanya Başbakanı Tony Blair'den 'fino'luğunu devralan Sarko'ya Beyaz Saray'da kırmızı halı seren Bush, Merkel'i ise 'Western tarzı Beyaz Saray' diye nitelenen Teksas'taki Prairie Chapel Çiftliği'nde ağırladı. Önceki akşam helikopterle Crawford kasabasına inen Merkel'i beyaz Ford kamyonetine bindirip çiftliğe götüren Bush, "Teksas'ta birini evine davet edersen, bu sıcaklık ve saygı ifadesidir. Ben de Şansölye Merkel'le ilgili böyle hissediyorum" dedi.
Bush, daha önce Rus lider Vladimir Putin, Suudi Kralı Abdullah, Blair, eski İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar, eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, eski İsrail Başbakanı Ariel Şaron gibi liderleri Teksas'a davet ederek dünyaya 'Sıkı dostuz' mesajı vermişti.
Ancak Tahran'ın bir numaralı Avrupalı ticaret ortağı Alman hükümeti, Sarko'dan farklı olarak, Bush'un İran'a karşı '3. Dünya Savaşı' çizgisine gelmedi Western tarzını "İlk bakışta bile burasının muhteşem bir yer, muhteşem bir atmosfer olduğu anlaşılıyor" diye öven Merkel, dün Bush'la görüşmesi sonrası İran'la nükleer krizin diplomatik yoldan çözülebileceğine dair anlaştıklarını, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ile AB'nin diplomatik çabaları Tahran'ı geri adıma ikna etmezse olası yeni BM yaptırımlarını düşünmek gerekeceğini söyledi. Görüşme öncesi Bush, İran'a yeni yaptırım için "Bu diplomatik stratejimizin bir parçası. Bir yandan masadan hiçbir seçeneği kaldırmazken, diplomasinin işlemesi için sonraki adımın bu olması gerekiyor" demişti.
Bush'un kamyonete binerken "Yorgun musun" sorusu karşısında kafasını sallayan Merkel, yolculuk sırasında batan güneşe karşı gülümsedi. ABD Başkanı'nın Teksas turuna da çıkardığı Merkel'e akşam yemeğinde dana eti ve kuşkonmaz, öğlen çizburger, patates ve börülce salataları, Teksas peynirleri, çikolata rendeli pekan cevizi kurabiyesi ve karamela-bademli brownie ikram edildi.
Kürt gazeteciye idam
Öte yandan İran'da Kürt gazeteci Adnan Hasanpur'a rejime karşı silaha sarılmak, yabancılarla işbirliği yapmak, muhaliflerin yurtdışına kaçmasına yardım etmekten verilen idam cezası yargıtayda onaylandı. Avukatı, bunun hem İran hem de uluslararası yasalara aykırı olduğunu söyledi. Eski cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ise, reformculara birlik çağrısı yaparken, "İran, büyük tehditlerle karşı karşıya" dedi. (afp, Spiegel)