Temmuz 2011'de çekilmeye başlama hedefiyle yeni istila

NEW YORK - ABD Başkanı Barack Obama, üç aylık değerlendirmenin ardından, Afganistan’dan çıkma hedefiyle 30 bin asker takviyesini içeren yeni stratejisini ilan etti. Dün West Point Askeri Akademisi’nde “Başkomutanınız olarak 30 bin takviye askerin gönderilmesinin hayati ulusal çıkarımıza olduğuna karar verdim” diyen Obama, üç ana hedefi ‘Kaide’nin güvenli barınağa erişmesini önleme’, ‘Taliban’ın sağladığı ivmeyi tersine çevirip Afgan hükümetini devirebilme kapasitesini önleme’ ve ‘güvenlik güçleriyle hükümetin güçlendirilmesi’ olarak koydu. Afganistan’da halihazırdaki 71 bin Amerikan askerini 100 binin üzerine çıkaracak Obama, takviyelerin gelecek haftalardan itibaren 2010’un ilk altı ayına kadar hızla konuşlanmasını ve 18 ay sonra askerlerin eve dönmeye başlamasını öngördü.
 Stratejisini “Güvenliğimizin Afganistan ve Pakistan’da tehlikede olduğunu düşünmesem, askerlerimizin yarın eve dönmesi için talimat verirdim. Sonsuz bir savaş niyetimiz yok” diye savunan Obama, müttefiklerin askeri katkısından emin olduğunu belirtip şu çağrıyı yaptı: “Tehlikede olan sadece NATO’nun güvenilirliği değil, müttefiklerimiz ve dünyanın ortak güvenliği. Müttefiklerden beklenen ekstra kuvvet, sorumluluğun Afgan güçlerine devrini hızlandırmamıza ve Temmuz 2011’de çıkış sürecine başlamamıza imkan verecek.”
Vietnam kıyaslamasına “Karşılaştırma tarihin yanlış okunmasının bir sonucu” diye karşı çıkan Obama, 30 milyar dolarlık yeni stratejiye içerde kamuoyu ve Kongre’yi, dışarda müttefikleri ikna etmesi gerekiyor. Afganistan’da 849 askerini yitiren Amerikan halkının AfPak stratejisine desteği yüzde 35’e düştü.
Yarınki NATO toplantısında ABD’nin 5-7 bin asker istemesi bekleniyor. Obama’ya tam destek sağlayacağını söyleyen Fransa lideri Nicolas Sarkozy, 3 bin 750 Fransız askerine ilave için ocaktaki Afganistan konferansını bekleyecek. Britanya, 9 bin askere 500 ilave taahhüdünü yineledi. 4 bin 500 askeri olan Almanya, Afgan polisinin eğitimine katkı sözüyle yetindi. 2 bin 800 askeri olan İtalya takviyeyi anmadı.

‘Daha çok tabut görecek’
Taliban sözcüsü Kari Yusuf Ahmedi, “Obama utanç verici stratejisiyle ülkeyi kontrol etme ümidini gerçekleştiremeyecek. Takviye sadece direnişi güçlendirir. Ruslar gibi Amerikalılar da çekilmek zorunda kalacak. Obama ölen birçok askerin tabutunu görecek” açıklamasını yaptı. (Dış Haberler)