'Tenten Kongo'da ırkçılıktan mahkûm

Ünlü çizgi roman Tenten'in, ırkçı ve sömürgeci bakışı nedeniyle önceden de eleştirilen 'Tenten Kongo'da adlı' macerası satış yasağı yedi.

LONDRA - Ünlü çizgi roman Tenten'in, ırkçı ve sömürgeci bakışı nedeniyle önceden de eleştirilen 'Tenten Kongo'da adlı' macerası satış yasağı yedi. Londra'da yaşayan ve eşi siyahi olan insan hakları avukatı David Enright'ın, Borders kitabevi zinciri ve Britanya Irk Eşitliği Komisyonu'na (CRE) 'Tenten Kongo'da adlı çizgi romanın ırkçı olduğu' gerekçesiyle yaptığı şikâyet başvuruları sonuç verdi. CRE, yerli halkın 'tembel, cahil ve maymun gibi' diye nitelendiği kitabın kitapçılarda satılmaması için tavsiye kararı aldı. Borders da kitabı çocuk reyonundan kaldırıp yetişkin reyonunda satacağını açıkladı.
Belçikalı çizer Herge'nin ilk 1930'da yayımladığı ve Tenten'in 'Belçika sömürgesi Kongo'daki maceralarını anlatan kitabı, ailesiyle Borders'ta gören Enright, yerli halkın 'beyaz adam Tenten'le köpeği Fındık'a tanrı gibi taparken' gösterilmesine tepkili: "Afrikalıların aşağı ırktan, budala ve neredeyse vahşi olduklarını anlatıyor. Kitabı alacaktım ki, 'Oğullarıma ne mesaj veriyorum, eşim ve onların maymun olduğunu mu' dedim."
Kİtap, 'ırkçı içeriği' nedeniyle ilk 1946'da elden geçilirip tekrar basılmıştı. 2005'te ilk haliyle yeniden basılan kitabın üzerine 'sömürgeci atıflar taşıyor' uyarısı konmuştu. CRE, kararında kitabı ağır dille eleştirdi: 'Kitap, vahşi yerlilerin maymuna benzeyip budala gibi konuştuğuna dair iğrenç ırkçı önyargılar içeriyor. Borders, kitabı satmanın uygun olduğunu nasıl düşünür? Kitabın yer almasının kabul edilebilir görüleceği tek yer müze olabilir, üzerinde de 'eski moda ve ırkçı saçmalık' ibaresiyle.'
Borders ise şu savunmayı yaptı: 'Binlerce ürünümüz, şahsi görüş ve zevklere göre tartışmalı bulunabilir. Ancak müşterilerimize seçme hakkı verme sözümüze bağlıyız. Bu nedenle mağazalarımız, kitabı yetişkin reyonuna kaldıracak.' Ancak Tenten'in yayınevi Studio Herge tartışma sonrası kitabın satışının arttığını açıkladı. (ap, afp)