Terörün de şeyhiymiş

ABD'nin 11 Eylül sonrası 'terörle savaş'ında aldığı esirlerin en üst düzeylisi diye tanıtılan Halit Şeyh Muhammed, Guantanamo'da kapalı duruşmada sorgulandı. Pentagon, 'Kaide'nin üç numarası' kabul ettiği Muhammed'in anlattıklarından bir bölümü seçerek internet sitesinde yayımladı.
Muhammed'in üstlendiği 30'dan fazla eylem ve saldırı planı var: "11 Eylül'den A'dan Z'ye sorumluyum. Türkiye ve Britanya'daki eylemleri yönlendirdik. Eski başkanlardan Carter ve Clinton'ı, Papa 2. Jean Paul'ü ve Pakistan lideri Müşerref'i öldürecektik. NATO karargâhını vuracaktık."

WASHINGTON - ABD'nin 11 Eylül sonrası 'terörle savaş'ta aldığı esirlerin en üst düzeyi olan Halit Şeyh Muhammed, hiçbir hukuk kuralının tanınmadığı Guantanamo'da yasal temeli olmayan askeri oturuma verdiği ifadede, 11 Eylül başta olmak üzere 30'dan fazla suç ya da suç girişiminin sorumlusu olduğunu 'itiraf etti'. 2003'te Pakistan'da yakalanıp CIA'in küresel gizli işkencehanelerinde tutulduktan sonra geçen yıl Guantanamo'ya nakledilen Muhammed'in 'süpermen'mişçesine üstlendiği dünya çapındaki suçlar arasında 'Türkiye'deki Amerikan, Yahudi ve İngiliz hedeflerinin vurulmasına mali destek sağlamak' da var.
Pentagon, Kaide'nin üç numarası kabul edilen Pakistanlı Muhammed'in geçen cumartesi kapalı kapılar ardındaki askeri oturumda verdiği yanıtları çevirip redakte ederek kısmen internetten yayımladı. (www.defenselink.mil/news/transcript_ISN10024.pdf). Buna göre "11 Eylül operasyonundan A'dan Z'ye sorumluyum. Usame bin Ladin'in 11 Eylül'ün tasarlanması, ayrıntılarının planlanması, çalışmanın takibi ve uygulanmasından sorumlu operasyon direktörüydüm. Dış operasyonların askeri komutanıydım" diyen Muhammed, 1993'te Dünya Ticaret Merkezi, 2002'de Bali Adası'nın turistik merkezlerinin bombalanması gibi eylemlerle, yine ABD gökdelenlerinden Singapur ve Panama Kanalı'na, Papa'dan eski ABD başkanlarına uzanan bir dizi saldırı planını üstleniyor.
'Düşman savaşçısınız'
Muhammed şunları söylüyor: "Siz asker adamlarsınız. Savaşın dilinin kurbanlar olduğunu bilirsiniz. ABD Irak'ı işgal ettiğinde Saddam'a öpücük ve güller değil, bombardıman gönderdi. Amerika'nın düşmanıyım. Ama terörist derseniz, insanları aldatırsınız. CIA olarak düşman savaşçı gibi tanımlarla ne isterseniz yaparsınız. Ama ben düşman savaçıysam siz de öylesiniz. Gözaltındakilerin çoğu, ne Taliban ne Kaide üyesi, yanlışlıkla yakalanmışlar. Ben de yanlış ifade verdim."
Ladin, Washington gibi
"Amerika'da 3 bin kişinin öldürülmesinden mutlu değilim, hatta üzülüyorum. Çocukları, insanları öldürmeyi sevmiyorum" diyen Muhammed, Bin Ladin'i Britanya'ya karşı savaşmış ABD'nin kurucu başkanı George Washington'a benzetiyor: "Onunla aynı şeyi yapıyor, savaşıyor, bağımsızlık istiyor. Britanyalılar Washington'ı yakalasaydı, düşman savaşçı derlerdi." Muhammed, pek çok ülkedeki ABD elçiliği ile Türkiye ve Güney Kore'deki ABD üslerini de hedef listesine almış.
11 Eylül komisyonu, 2005'te Muhammed'in kendini 'süper terörist' sandığını belirtmişti. Şeyh'e, önemini fark etmeksizin tüm tarihi olaylarda yer alan film karakterine atıfla, 'terörün Forrest Gump'ı' lakabı takanlar bile var.
Panama kanalı bile hedefteymiş

 • Pentagon'a göre, Şeyh Muhammed'in karıştığını söylediği 31 operasyondan biri 2002'de Wall Street Journal muhabiri Daniel Pearl'ün öldürülmesi. Bir süre sansürlenen metinde Muhammed'in "Mübarek sağ elimle
  Amerikalı Yahudi Pearl'ün başını Karaçi'de kestim" dediği yazıldı. Diğer eylem ve planlardan bazısı şöyle:
 • Aralık 2001'de ayakkabısına bomba koyan Britanyalı Reid'in bir Amerikan uçağını havaya uçurma komplosu.
 • 11 Eylül ertesi New York'ta Empire State Building, Los Angeles'ta Library Tower, Chicago'da Sears Tower, Seattle'da Plaza Bank gibi binalara saldırı planı. New York'ta borsa ile asma köprüleri uçurma planı.
 • Hürmüz Boğazı'nda Amerikan gemi ve tankerlerine saldırı planı.
 • Panama Kanalı'nı uçurma planı.
 • Jimmy Carter ve eski ABD başkanlarına suikast planı. Filipinler ziyaretinde Bill Clinton ve Papa'ya yönelik iki ayrı suikast planı. Pakistan lideri Müşerref'e suikast planı. Eski ABD Dışişleri Bakanı Kissinger'ın Sumatra'da petrol şirketine saldırı planı.
 • Londra'nın Heathrow Havaalanı, Big Ben Saat Kulesi'ni vurma planı.
 • İsrail havayollarının Bangkok uçuşuna saldırı. 2002'de Kenya'da İsraillilerin oteline intihar saldırısı. Kenya'dan kalkan İsrail jetine sabotaj.
 • İsrail elçiliklerini bombalama planı.
 • NATO Avrupa karargâhına saldırı planı.
  (Dış Haberler)