THY'nin İsrailli yolcusu İran'a inince...

THY'nin geçen cuma günkü İstanbul-Mumbai seferinin İsrailli yolcusu, İran'da 'zorunlu turist' olmaya mecbur kalınca 'ecel terleri döktü.'

KUDÜS - THY'nin geçen cuma günkü İstanbul-Mumbai seferinin İsrailli yolcusu, İran'da 'zorunlu turist' olmaya mecbur kalınca 'ecel terleri döktü.' THY uçağı, 24 saatten biraz uzun bir süre içinde teknik sorunlardan ötürü Tahran Havaalanı'na iki kez acil iniş yapınca, Benny Medvediev adlı İsrailli yolcu, İranlıların 'kötü muamelede bulunmaması' için çareyi kendini 'Britanyalı' olarak tanıtmakta buldu. İranlı yetkililer Benny'yi ancak tahta bir müzik kutusu hediye ederek teskin edebildi. 'Ödlek' Benny, Tahran'dan ayrıldığı sırada ise çok şaşkındı: "Bana çok iyi davrandılar."
'Bana hediye bile verdiler'
Benny'nin korkulu saatleri, 123 yolculu uçağın kalkıştan iki saat sonra Tahran'a inmesiyle başlamış. Kendisini 'düşman' topraklarında bulan Benny, tutuklanmamak için İranlılara "Britanyalıyım" yalanını uydurmuş. Ama onlardan "İsrailli olduğunu biliyoruz" yanıtı almış. Geceyi havaalanında geçiren Benny, cumartesi sabahı uçağın yola çıkmasıyla rahatlamış. Ancak Benny'nin şansı mıdır bilinmez, yine teknik sorunlar çıkmış ve uçak Tahran'a dönmüş. Fakat Benny, 'zorunlu turistliğini' İranlıların misafirperverliğine hayran kalarak noktalamış: "Görevliler, milliyetimi bilmelerine karşın her iki inişin ardından da bana çok iyi davrandı. Hatta tahta müzik kutusu bile hediye ettiler. Ama doğruyu söylemek gerekirse çok korktum. Zira yedek askerim ve laptop'ımda da üniformayla Gazze'de çekilmiş fotoğraflarım var."