Times'ın İran aleyhinde belgesi varmış

Times gazetesi, Irak savaşının yalan çıkan kitle imha silahı istihbaratlarını andıran şemalarla İran'ın atom silahı denemesi için çalıştığını öne süren belge yayımladı

LONDRA - İran ile Batı’nın nükleer anlaşmaya varma umudunun azaldığı sırada Britanya’nın Times gazetesi Tahran’ın nükleer silah programı olduğuna dair gizli belge ele geçirdiğini öne sürdü. İddiaya göre, İran atom bombasının kilit önemdeki nihai bileşeniyle deneme yapmaya çalışıyor, ‘belge’ atom bombasını tetikleyen nötron başlatıcısıyla ilgili deneme yapmaya yönelik dört yıllık planı içeriyor.
Times, ‘belgeyi’ Britanya dahil pek çok Batılı ülkenin istihbarat servisinin gördüğünü, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’ndan (UAEK) bir kaynağın kendilerine de yollandığını doğruladığını yazdı. Lakin bu tür istihbaratın bombardımanı altındaki UAEK, resmi raporlarında ‘belgeyi’ anmış değil. Gazete ise ‘belgedeki’ deneyleri şemalarıyla aktarıp, “İsrail İran’a saldırıp saldırmayacağına birkaç ay içinde karar vermek zorunda” yorumunu eksik etmedi. Times, ABD istihbaratının İran’ın nükleer silah programını 2003’te durdurduğunu rapor etmiş olmasına karşın, yabancı istihbarat servislerinin belgenin’ tarihini 2007 olarak tahmin ettiğini kaydetti. Asyalı bir istihbarat kaynağının “Benim ülkem de en yakın 2007’de nükleer silah, özellikle nötron başlatıcısı çalışması yürütüldüğüne inanıyor” sözünü aktaran gazete, bağımsız uzmanların nötron kaynağı olan ‘uranyum deuterid’in nükleer silah dışında bir alanda kullanılmasının mümkün olmadığı görüşüne yer verdi. Pakistan’ın atom bombasında da ‘uranyum deuterid’ kullanıldığı belirtildi.
“Sivil kullanımı yok. Nükleer silah çalışması yönünde çok güçlü işaret” diyerek iddiayı adını vererek doğrulamaya çalışan tek kişi olan Bilim ve Uluslararası Güvenlik Enstitüsü Başkanı David Albright ise, 2001’de Kaide’nin kimyasal-biyolojik silahlarına dair belge olduğunu ortaya atmış, işgal öncesi Irak’ın kitle imha silahı olduğu yalanına işbirlikçilik etmişti. Times, elindeki bir ‘nota’ göre İran nükleer silah programını Devrim Muhafızları’nda çalışmış fizikçi Muhsin Fahrizade’nin yönettiği iddiasında. (Times, aa)