Times'tan İran'a Bin Ladin kıskacı

Times'tan İran'a Bin Ladin kıskacı
Times'tan İran'a Bin Ladin kıskacı

(Soldan sağa) Ali, Saad, Osman, Muhammed ve Bakr İran?da olan beş oğul.

LONDRA - İran’ın nükleer silah programına dair belge ele geçirdiği iddiasına Tahran’dan ‘Amerikan yalanı’ yanıtını alan Britanya’nın merkez sağcı The Times gazetesi, bu kez Kaide lideri Usame Bin Ladin’in ailesinin bir bölümünün İran’da gizli bir yerde yaşadığı iddiasını gündeme taşıdı.

İki oğul Kaideci mi?
Bilgiyi Bin Ladin’in Batılı tarzda yaşayan 29 yaşındaki oğlu Ömer Usame Bin Ladin’den aldığını belirten gazete, Kaide liderinin bir eşi, altı çocuğu ve 11 torununun 11 Eylül saldırısından kısa süre önce Afganistan’dan İran’a geçtiğini, sekiz yıldır Tahran’ın hemen dışında duvarlarla örülü bir yerde tutulduklarını, ailenin dış dünyayla irtibatının önlendiğini aktardı. Tahran’ı “İran, Bin Ladin’in akrabalarının bu ülkede yaşadığını defalarca inkâr etti” diye suçlayan gazete, “Çocukların en büyüğü Saad 20, Osman 17, Muhammed 15, Fatma 14, Hamza 12, İman 9 ve Bakr 7 yaşında. Muhammed’in Kaide komutasındaki ikinci kişi olduğu ve Saad’ın 18 ay önce ABD insansız uçağı tarafından öldürülünceye dek terör saldırıları planladığına dair spekülasyonlar yapılıyordu. Akrabaları Muhammed’in hâlâ İran’da yaşadığı, Saad’ın ise annesini bulmak için kaçtığını söyledi” diye yazdı. 

Biri Suudi elçiliğinde
Oğul Ladin’in şimdiye dek ABD bombardımanında öldükleri sanılan akrabalarının hayatta olduğunu kasımda kardeşlerinden birinin kendisini araması sayesinde öğrendiğini belirten gazete “Ağabeyi ile iletişime geçtikten bir hafta sonra, İman yaşadığı yerden nadiren çıktığı bir zamanda, Suudi Arabistan Büyükelçiliğine gitti, hâlâ orada bulunuyor ve İran’dan çıkmayı talep ediyor” diye ekledi. 

‘Kimseye zararları yok’
Akrabalarının normal bir yaşam sürdürdüklerini, yemek pişirip, televizyon izlediklerini ve kitap okuduklarını, nadiren alışveriş için dışarı çıktıklarını söyleyen Ömer Bin Ladin “İran kimsenin istemediği bu kalabalık insan grubuyla ne yapacağını bilmiyor, sadece güvende tutuyor. İran’a şükran borçluyuz, kalbimizin en derinliklerinden teşekkür ediyoruz. 11 Eylül’ün yaraladığı insanlar gibi onlar da masum kurbanlar. Bu çocuklar asla eğitim almadı, bir cana zarar vermedi, silah eğitimi almadı ve Kaide’nin parçası olmadı. Aile olarak tek isteğimiz bir araya gelmek. İster Afganistan ister İran’da doğsun 11 yeğenim oldu. Bu hikâye birileri için sinir bozucu olabilir ama çocuklar babalarının günahıyla yargılanamaz” dedi. Gazete, İran’ın bu kişileri Afgan sınırında saldırılar düzenleyen Sünni militanlara karşı koz, ABD ve Suudi Arabistan’a karşı pazarlık unsuru olarak kullanmak için tuttuğu yorumunu yaptı. (Dış Haberler)