Tony Blair önce 'ekranlarda yargılanacak'

ABD Başkanı George W. Bush' un suikasta uğrayışını anlatan 'Başkan'ın Ölümü' adlı dramayı yayımlayınca büyük tepki çeken Britanya'nın Channel 4 televizyonu bu kez...

LONDRA - ABD Başkanı George W. Bush' un suikasta uğrayışını anlatan 'Başkan'ın Ölümü' adlı dramayı yayımlayınca büyük tepki çeken Britanya'nın Channel 4 televizyonu bu kez, yalanlar uydurarak ülkesini Irak'ta savaşa sürükleyen Britanya Başbakanı Tony Blair'i 'yargı önüne çıkarıyor'. Channel 4, 15 Ocak'ta Blair'in emekliye ayrılmasıyla savaş suçlarından yargılanmasını işleyen 'Tony Blair'in Yargılanması' adlı oyunu gösterecek.
'Cumhuriyetçiler kızacak'
Oyun 2010 yılında geçiyor. Bu tarihte, New York senatörü Hillary Clinton, ABD Başkanı olmuş. Yeni Britanya Başbakanı ise Blair'in Maliye Bakanı Gordon Brown. Oyun, Irak'ın daha da çok terör bataklığına batmasından şaşkınlığa düşen Blair'in icraatlarının daima doğru olduğu saplantısını aşamayıp kendisini bekleyen Lahey Ağır Ceza Mahkemesi'ni göremeyişi anlatıyor. Mahkeme kararının gösterilmediği oyun, Blair'in Lahey'e uçuşuyla noktalanıyor. Channel 4 sözcüsü Gavin Dawbon, 'komedi-drama' oyun için "Olanların aydınlatılmış kısımlarının karanlığa gömülmesini anlatıyor. Kara mizah gibi görünse de aslında ciddi" dedi. Bir amaçlarını 'iktidarı sorgulamak' olarak aktaran Dawbon, "İnsanları, düşünmeye teşvik etmek istiyoruz" diye konuştu. Sözcü, "Ama oyunu herkesin sevmeyeceği kesin. ABD'deki Cumhuriyetçilerin sevmeyeceğini düşünüyorum ama ilk izlemesi gerekenler onlar" dedi.
Blair'i aktör Robert Lindsay'in canlandırdığı oyunun yazarı Alistair Beaton ise "Blair tarihteki yeri hakkında çok kaygılı görünüyor. Bu oyun da, benim bu yerin ne olması gerektiğine dair fikrimi yansıtıyor. Yazdıklarımın kurgu mu yoksa öngörü mü olacağını göreceğiz" ifadelerini kullandı. Başbakanlık oyunla ilgili açıklama yapmazken, bir sözcü, "Televizyon programı reklamı yapmıyoruz" dedi.
Savaş gerekçesiyle ilgili olarak "Irak'a ABD yanında asker gönderirken Hz. İsa'ya sığındım" demiş olan Blair, ünlü Tricycle Tiyatrosu'nun da yeni kahramanı. Tiyatro, 'Hesap Vermeye Celp: Irak'a Tecavüz Suçundan Anthony Charles Lynton Blair Hakkında Dava Açılması' adlı oyununu nisanda sergileyecek. Bir savcıyla bir savunma avukatının devletler hukuku uzmanları, diplomatlar ve vekilleri sorguladığı sahneler içeren oyunun yönetmeni Nicolas Kent, "İzleyicilerden olası karar hakkında oy vermelerini isteyeceğiz" diye konuştu.