Tony Blair resmen Katolik olacak

AB liderlerinin eski Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın ardından Brüksel zirvesiyle veda ettiği Britanya Başbakanı Tony Blair'in sırları ortaya saçılıyor.

LONDRA - AB liderlerinin eski Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın ardından Brüksel zirvesiyle veda ettiği Britanya Başbakanı Tony Blair'in sırları ortaya saçılıyor. Britanya basınına göre zirveden bugün
'dinlerarası meleseleri tartışma' gündemiyle Vatikan'a geçecek Blair, Papa 16. Benediktus ile görüşüp Protestanlık'tan Katolikliğe geçişini resmileştirecek. Ancak Blair bu durumu görevini bırakacağı 27 Haziran'da ilan edecek.
Yasal engel yoksa da Britanya'nın hiç Katolik Başbakanı olmadı. Dindar bir Katolik olan eşi Cherie ve çocuklarıyla Chequers'teki Katolik kilisesinde ayinlere katıldığından mezhep değitirdiği rivayet edilen Blair, bu tür soruları "Aileyle birlikte ibadet fırsatı buluyorum" diyerek geçiştiriyordu. Latin Blair çiftinin dört çocuğu da Katolik kilisesinde vaftiz edilmiş olsa da Blair bu konuları konuşmamasıyla ünlü. Ancak basına göre Kraliyet Hava Kuvvetleri papazı John Walsh, dört yıldır sessiz sedasız Blair'i Katolikliğe hazırlıyor. Blair, 10 yıldır Anglikan piskoposları atamaya dair rolüyle ilgili kriz çıkmaması, ayrıca bölünmüş Kuzey İrlanda'daki hassas dengeleri etkilememek için olayı resmen ilan etmiyor.
18 yıldır giyilen pabuçlar...
Blair'in itiraf ettiği sırrı ise pabuçlarıyla ilgili. Meğer Britanya lideri, işbaşına geldiğinden beri haftalık parlamentodaki soru-yanıt oturumlarına Church's marka aynı ayakkabıları giymiş... 18 yıllık el yapımı deri ayakkabılar Blair'e 300 dolara mal olmuş. Şimdi Church's mağazasında 580 dolara satılan ayakkabı için Blair, "Ucuz ayakkabı yanlış ekonomidir" yorumu yaptı. (Dış Haberler)