Tony Blair'den gözleri yaşartan veda

Britanya dün, 18 yıllık Muhafazakâr iktidara son veren ancak ABD'yle terörle savaş müttefikliği yüzünden halk desteği dibe vuran Başbakan Tony Blair'in istifa edip görevini Maliye Bakanı Gordon Brown'a devretmesiyle yeni bir devre 'merhaba' dedi.

LONDRA - Britanya dün, 18 yıllık Muhafazakâr iktidara son veren ancak ABD'yle terörle savaş müttefikliği yüzünden halk desteği dibe vuran Başbakan Tony Blair'in istifa edip görevini Maliye Bakanı Gordon Brown'a devretmesiyle yeni bir devre 'merhaba' dedi. Devir teslim gününe de Blair'in 10 yıllık iktidarına olduğu gibi Irak savaşı damga vurdu. Blair, Avam Kamarası'nda katıldığı son soru-cevap oturumunda Irak savaşını yine hararetle savunurken, bina dışında yakınlarını Irak'ta kaybeden asker ailelerinin protestoları vardı.
Oturuma Brown'la katılan Blair, veda konuşmasına, geçen hafta Irak'ta ölen asker ailelerine başsağlığı, askerleriyse cesaret, başarı ve fedakârlıkları için överek başladı. Irak ve Afganistan savaşlarına katılma kararı için özür dilemeyi ise yine reddetti: "Bazılarının Irak ve Afganistan'daki askerlerimizin bu tehlikelerle boşu boşuna karşılaştığını düşündüğünü biliyorum. Ama ben böyle düşünmüyorum ve düşünmeyeceğim. Ben, hayat tarzımızı hedefleyen insanlara karşı ve bu ülke ile tüm dünyanın güvenliği için savaştıklarını düşünüyorum."
'Siyaset hem aşağılık, hem asil'
Britanya lideri, kendisini oturumlarda sıkıştıran vekillere teşekkürü ihmal etmedi: "Bazıları siyaseti kötüleyebilir ama biz siyasettekiler biliyoruz ki, inişler ve çıkışlar vardır. Siyaset, insanın kalbinin biraz daha hızlı atmasını sağlayan bir mücadele alanı. Bir yanıyla aşağılık bir dalavere alanı olsa da, sıklıkla asil davaların peşinden koşulan bir yer" dedi. Blair'in 'korkuyla karışık saygı duyduğu'nu söylediği Avam Kamarası'na veda sözleri de hayli duygusaldı: "Herkese, dostlara, düşmanlara iyi dileklerimi sunuyorum. Bu iş burada bitti, son." Blair, Avam Kamarası'ndan ayağa kalkan vekillerin yoğun alkışlarıyla ayrılırken, Dışişleri Bakanı Margaret Beckett dahil bazı vekiller gözyaşlarını tutamadı.
Bol kadınlı kabine kuracak
Blair ardından Kraliçe 2. Elizabeth'e istifasını sunmak için Brown'la ayrı konvoylarla Buckingham Sarayı'na geçti. Halef ve selefle ayrı ayrı görüşen Kraliçe, hükümeti kurma görevini Brown'a verdi. Brown, kabineyi bugün açıklayacak. Kadın-erkek ile genç-eski kuşak siyasetçi dengesini gözetmesi beklenen Brown'ın kabinesinde, Jack Straw, Geoff Hoon, David Miliband, Des Brown ve Hillary Benn'in bulunacağı sanılıyor.
Başkent Londra sokaklarındaysa 'Blair'den kurtulma sevinci'ni yaşayan asker ailelerinin protestoları vardı. Kocası Irak'tan dönüşünde intihar eden Donna Mahoney, Blair'in gidişini şampanya patlatarak kutladı: "Buraya, sadece Blair'in gittiğinden emin olmak için geldim. Sırada Bush var." Başbakanlık önünde toplanan asker anneleri ve eşleri de Blair'in dışarı çıkıp kendileriyle savaşı konuşmasını talep etti.
(afp, ap, bbc)