Topluluklar birbirinden giderek uzaklaşıyor

Türk tarafı, attığı her adımda ve gerçekleştirdiği her faaliyette, siyasi faydalar elde etmeye çalışıyor.

Türk tarafı, attığı her adımda ve gerçekleştirdiği her faaliyette, siyasi faydalar elde etmeye çalışıyor. Kıbrıslı Türklerin güçlendirilmesine ilişkin AB tüzüklerine ne olduğu bilinmektedir, öte yandan Ledra yolunun (Lokmacı Barikatı'nın) açılmasına ilişkin görüşmeler konusunda nasıl faaliyet gösterdiğini görmekteyiz. Elde edilen bilgilere göre, işgal rejimi, BM Barış Gücü'nden, sözde Kıbrıs Türk Güvenlik Kuvvetleri'ne, ara bölgede onarım ve ön hazırlıkların yapılması ile ilgili izin verilmesine yönelik yazılı olarak talepte bulunmayı istemektedir. İşgal rejimini ayrı bir varlık olarak göstermek amacıyla, her şeyi bir süzgeçten geçirerek elde ediyorlar. En yeni örnek olan Ledra yolu ile ilgili prosedür basittir ve Türk tarafının aldığı varsayılan kararla engellerin az olması gerekirdi. Yani dolaşımın, tehlike ve sorunlar olmadan gerçekleşmesi için uygun ön hazırlıklar ve düzenlemeler yapılsın.
Türkler, konulara bu bakış açısından yaklaşmakta ısrar ediyorlar. Bütün sorunları istisnasız bu şekilde ele alıyorlar ve ne yazık ki sorunlara neden oluyorlar ve bir topluluğu diğer topluluktan uzaklaştırıyorlar. Hem Kıbrıslı Türklere hizmet etmek, hem de ticaret ve alışveriş vasıtasıyla iki toplumun yakınlaşması için hazırlanan Yeşil Hat'a ilişkin tüzük, anlattığımız siyasi art niyetler için kullanılmaktadır.
Gerçekler kaybediliyor
Bu sorunlardan ne gibi sonuçlar çıkabileceğini tahmin etmekteyiz. Birilerini kızdıracağımızın düşünülmesini hiçbir şekilde istemiyoruz. Sadece olaylar vasıtasıyla bazı gerçekleri endişeyle kaydediyoruz.
Kıbrıs Türk liderliğinin, iki toplumun yakınlaşması çabalarında işbirliği yapmasının gerektiğini düşünüyoruz. En küçük ve en büyük sorunlardaki niyet ve istekler kontrol edilmektedir. Bazı kişilerin öngörülerine rağmen, işgal rejiminin her iki tarafa ait dolaşıma ilişkin bazı sınırlamaları kaldırması sonucunda bugüne kadar hiçbir çatışma kaydedilmedi.
Bu, mevcut olanakları ve liderliklerin hareket etmeleri için çağrıldıkları çerçeveyi teyit etmektedir. Özellikle de, politikasında başka öncelikler ortaya koyan Talat'ın liderliğinin..." (Rum gazetesi Fileleftheros'ta yayımlanan yorum, 27 Kasım 2005)