'Troçkist bile meclise girerse olacağı budur'

İtalya'da Romano Prodi hükümetinin Afganistan'daki birliklerin finansmanı ve Vicenza'daki ABD üssünün genişletilmesini içeren dış politika önergesinin Senato'da reddi üzerine...

ROMA - İtalya'da Romano Prodi hükümetinin Afganistan'daki birliklerin finansmanı ve Vicenza'daki ABD üssünün genişletilmesini içeren dış politika önergesinin Senato'da reddi üzerine 10 ay sonra istifa etmesi, solcu koalisyonu birbirine düşürdü. Ret oyu veren Komünist Partili Fernando Rossi ve çekimser kalan Komünist Yapılanma Partisi senatörü Franco Turigliatto, dokuz partili koalisyonun düşmesinin sorumluluğundan kurtulmaya çalışırken, Dışişleri Bakanı Massimo D'Alema "Troçkistleri bile parlamentoya alırsan olacağı bu" çıkışı yaptı.
Ortaklarının Irak gibi Afganistan'dan da çekilme talebini reddiyle zaten tepki çeken Prodi, sağcı selefi Silvio Berlusconi'nin politikalarını sürdürüp ABD üssünü genişletme kararını iptal etmeyince iyice eleştirilerin odağına yerleşmişti. Tepkilerini oylamada gösteren solcu senatörler ise 'hain' damgası yiyince hemen çark etti. Rossi, "Oyumun bu kadar önemli olduğunu bilsem belki biraz düşünürdüm" diye günah çıkarırken, istifa edeceğini duyuran Troçkist Turigliatt, "Zaten çekimser oy verdim. Ayrıca belirleyici faktör ben değildim" savunması yaptı.
'Solcular bekâretlerini yitirmemek istiyor'
Ancak eski komünist D'Alema'nın öfkesi burnundaydı. D'Alema, La Repubblica'ya demecinde 'aşırı solcuların Berlusconi'nin ekmeğine yağ sürdüğü' suçlaması yaptı: "Hükümet bütçede düşse anlarım ama en başarılı olduğu dış politikada düşmesini anlayamıyorum. Solun olgunluktan uzak olması trajik. Tam bir deliler ülkesiyiz. Zaten daha ne beklenebilir ki? Troçkistleri bile parlamentoya alırsan olacağı bu. Solun bir kısmı, hükümet sorumluluğuna yanaşmıyor ve bekâretlerini yitirmemek için ülkeyi Berlusconi'ye teslimi yeğliyor." Dışişleri Bakanı, futbol kıyasıyla merkez solun işi rövanşa bıraktığını da söyleyip "Halimiz, Roma'nın Şampiyonlar Ligi'nde Lyon'la golsüz berabere kaldığı maçı andırıyor" dedi. (afp, aa)