Troyka'da Sarkozy kaygısı iletilecek

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin kısa vadede Türkiye'nin AB'yle müzakere sürecine engellememe politikası izleme kararı alması Ankara'yı rahatlattı.

ANKARA - Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin kısa vadede Türkiye'nin AB'yle müzakere sürecine engellememe politikası izleme kararı alması Ankara'yı rahatlattı. 20-22 Haziran'daki AB zirvesiyle 'İstatistik', 'Ekonomi ve parasal politikalar' ve 'Mali kontrol' fasıllarının da açılmasını isteyen Ankara, pazartesi Türkiye-AB troyka toplantısına ev sahipliği yapacak.
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, AB Dönem Başkanı Almanya'nın Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, bir sonraki dönem başkanı Portekiz'in Dışişleri Bakanı Luis Amado ile Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn'i buluşturacak Troyka'da, Türkiye'nin AB sürecinde atılacak adımlar, AB-NATO ilişkileri, güvenlik ve Kıbrıs ele alınacak. Gül'ün toplantıda Sarkozy'nin AB sınırlarını belirleyecek bir çalışma grubu kurulmasını talep ederek 'Türkiye'nin kurulacak Akdeniz Birliği içinde yer alması' planlarına dair kaygılarını iletmesi ve tam üyelik dışında bir pozisyonun kabul edilemeyeceğini vurgulaması bekleniyor. Yine de Türkiye, Sarkozy'nin geçen hafta sonu danışmanı Jean David Levitte'i Ankara'ya gönderip 'diyaloğa devam' mesajı vermesinden memnun. Dışişleri Sözcüsü Levent Bilman dün bu ziyaretin ilişkileri gözden geçirme fırsatı sağladığını belirtip, 'Akdeniz Birliği' için "Henüz somut bir şey yok. Türkiye'nin değerlendirmesi de sürüyor" dedi.
Rehn: AKP korkusu abartılıyor
Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn de Sarkozy'nin tavrından memnun. Le Figaro'ya demecinde Sarkozy'nin sorumlu davrandığını belirten Rehn, "Müzakerelerin devamı AB'nin inandırıcılığı ve Türkiye'de reformların sürmesi açısından önemli" vurgusu yaptı. Son kararın müzakerelerin sonunda alınacağını hatırlatan Rehn, 'Türkiye'nin üyeliği ne kazandırır' sorusu üzerine "İslam ve Avrupa medeniyeti için Türkiye önemli bir köprü, 10-15 yıl içinde müzakereler bitince bu daha güçlü hale gelecek" dedi. 'AKP'nin gizli gündemi var mı' sorusuna da Rehn, "Hayır. Bu korkular abartılıyor. Bence Müslüman demokratlar, Avrupa'daki Hıristiyan demokratlar gibi" yanıtını verdi. (Radikal, aa)