TSK'dan Kürt yönetimine rest

Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, Washington temaslarını tamamlaması sonrası düzenlediği basın toplantısında Kuzey Irak'taki Kürt yönetimini PKK'ya tam destek vermekle suçlayıp Kürt liderlerle görüşülmesine eleştirel baktı.

WASHINGTON - Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, Washington temaslarını tamamlaması sonrası düzenlediği basın toplantısında Kuzey Irak'taki Kürt yönetimini PKK'ya tam destek vermekle suçlayıp Kürt liderlerle görüşülmesine eleştirel baktı. Büyükanıt, şu mesajları verdi:

 • Kuzey Irak'taki iki Kürt grup da PKK'ya tam destek veriyor. Bazıları konuşun diyor. PKK'ya destek verenle ne konuşacağım? 'PKK'ya destek vermeyin' mi diyeceğim? Veriyor. C-4'leri de patlayıcıları da bunlardan alıyor. Asker olarak konuşuyorum. Ama siyaseten kim görüşürse görüşür, iş adamları gidip görüşüyor, ona bir şey diyemem.
  Kürt gruplar hasmane ifadelerde bulunuyor. TBMM'nin gizli Irak oturumunun ardından, kuzeydeki yönetim benzer oturum yapıp, açıklamasında PKK'nın terör değil, siyasi konu olduğunu ifade etti. Bu çok ciddi, üzerinde durulması gerekir bir söylem. Pek çok ülkeden farklı olarak bu coğrafyada sonsuza dek beraber yaşayacağımız insanlar PKK'yı terör örgütü olarak görmüyor.
 • Dağlarda 1500, Irak'ta 3 bin 500 PKK'lı var. Çoğu Kandil'de değil, sınıra yakın. Türk-Irak sınırının öteki tarafı bugün tamamen boş. PKK'ya teslim edilmiş. Kim teslim ediyor? Takdirini size bırakıyorum. Eskiden teröristler katır kullanırdı, malzemeleri taşımak için. Kendileri yayan gezerdi. Şimdi arabalarla geziyorlar sınırın ötesinde. ABD yetkililerine çok açık ifade ettim, Türkiye'nin tedbir alması gereklilik oluyor. (Kuzey Irak'a sınırlı operasyon yapılması ihtimaline ilişkin...) Sembolik, jenerik operasyon yapılmaz.
  'Siyasallaştırma oyunu'
 • Bugün, terörle mücadele bağlamında çok büyük bir oyun başlamak üzere. Perde açılmak üzere. Son aylarda arka arkaya Kürt konferansları düzenleniyor. Sonuç bildirilerine dikkatli baktığınız zaman, perdeyi açacak aktörlerin kimler olduğunu da çok iyi anlarsınız. Oyun şudur. Birçok ülkenin terörist kabul ettiği PKK'yı başka bir kimliğe dönüştürmek mümkün müdür? Yapılmaya çalışılan şey, terörü, insan hakları ve azınlıklar bazına getirip, mümkünse çokuluslu hale de sokarak Türkiye'nin önüne koymak. O sözde ateşkes ilanından sonra bir yetkili 'Bu ateşkes çok güzel bir gelişmedir' dedi. 'Biz buna dayanarak PKK'nın terörist kimliğini kaldırabiliriz' diyor. Bunu söyleyenin yeri, zamanı, yetkisi bellidir.
 • Parçalanmış bir Irak, güvenlik bağlamında Türkiye'nin çıkarlarına uygun değil. Biz Kerkük'le ondan ilgileniyoruz. Kerkük'ün elbette Türkiye'nin şehri olmadığını biliyoruz. Kerkük küçük Irak'tır. Kerkük'ün tapu kayıtlarının bütünü imha edilmiştir. Neden? Tarihi silmek için.
  'Kerkük Kürt kenti değil'
  Tarihte hiçbir zaman Kerkük'ün Kürt şehri olmadığını görüyorsunuz Osmanlı arşivlerinde. Değiştirilen bir demografik yapı, birbiriyle hasmane duruma düşen Araplar, Türkmenler, Kürtler. Bu yıl yapılması planlanan referandumdan ne çıkacağı belli. Aynı Bağdat bölgesinde olduğu gibi bir etnik ve mezhepsel çatışmanın ortaya çıkması kesin.
  'Lütfen çuvalcı demeyin'
 • (Irak'taki ABD güçlerinin yeni komutanı David Petraeus için...) Türk basınında adı çuvalcı paşaya çıkmış. Bu kişi çok üzülüyor. Haksız yere hücuma uğruyor. Süleymaniye'deki çuval geçirme olayıyla hiçbir ilgisi yok, o zaman Musul komutanıydı. Bunu vefa borcu olarak söylüyorum. Yardımcı olun. Lütfen bu kişiye artık 'çuvalcı paşa' demeyin.