TU-95'ler ABD'ye soğuk duş aldırdı

ABD yönetimi, Rusya'nın yıllar sonra ilk kez Soğuk Savaş geleneğini diriltip Pasifik'teki Guam Adası'na kadar iki TU-95 savaş uçağını gönderip 'gülücük atmasının' soğuk duşunu yaşıyor.

WASHINGTON - ABD yönetimi, Rusya'nın yıllar sonra ilk kez Soğuk Savaş geleneğini diriltip Pasifik'teki Guam Adası'na kadar iki TU-95 savaş uçağını gönderip 'gülücük atmasının' soğuk duşunu yaşıyor. Rusya'nın dünya kamuoyuna açıkladığı uçuşu doğrulayan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) 'Karşılık vermemizi gerektirecek kadar yaklaşmadılar' açıklamasını yapsa da adını vermek istemeyen üst düzey bir Pentagon yetkilisi, "Bu bir soğuk duş" sözleriyle Washington'daki hissiyatı yansıttı. Pentagon sözcüsü Teğmen Chito Peppler'in "Ruslar Guam'daki üssün 480 km. yakınına bile gelemedi" vurgusuyla küçümseme çabası dikkati çekti.
'İki uçak daha vardı, dalışa geçtiler'
Rusya Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Pavel Androsov, önceki akşam Çin sınırındaki Vladivostok'tan 5 bin 150 km ötedeki Amerikan üssünün bulunduğu Guam'a yapılan sorti haberini, "Çarşamba iki pilotla eski geleneği yineledik. Durdurmaya çalışan Amerikan uçaklarını görünce selamladık, gülücük teatisinde bulunup eve döndük" sözleriyle duyurmuştu. Pentagon sözcüsü Peppler ise, Rus uçaklarının asla Amerikan toprağı Guam üzerinde uçmadığını savunarak, "Amerikan güçleri 8 Ağustos'ta gün ortasında iki Rus Tupolev-95 'Ayı' uçağını Guam'ın güneyine doğru uçarken saptadı. ABD güçleri bombardıman uçaklarını durdurmaya hazırdı ama donanmaya ya da Guam'a yeterince yaklaşmadılar" dedi. Soğuk Savaş gediklisi bir pilot olan Amerikan Hava Kuvvetleri Komutanı Amiral Robert F. Willard da "Buna son derece alışığız ve bizim için özel bir sürpriz olmadı" vurgusu yaptı. Ancak Pentagon'dan bir yetkilinin de "Dört uzun menzilli Rus bombardıman uçağı vardı. İkisi dalışa geçti ama havasahası alarmı vermeyi gerektiren alana girmediler" bilgisini vermesi dikkati çekti. Yetkili diğer iki uçakla ilgili detaya girmedi.
'Rus gücünün dirilişini gösterdik'
Rus uçuşu 30 gemi, 275 uçak ve 20 bin Amerikan askerinin Japonya'nın da katılımıyla Guam açıklarında 'Tetikte Kalkan' adıyla uzun menzilli müdahale tatbikatına denk geldi. Rus uçakları da, 13 saat süren Guam yolculuğunu sekiz güdümlü füzenin denendiği ve 40 sortinin yapıldığı üç günlük uzun menzilli uçuş tatbikatı çerçevesinde yapılmıştı. Androsov tatbikatın amacını "Ulusun askeri gücünün yeniden dirilişini göstermek" diye özetledi. Rusya Savunma Bakanı Anatoli Sedyukov geçen hafta ordunun yeni model 36 silah ve ekipmana kavuştuğunu duyurmuştu. Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Vladimir Masorin de ay başında Soğuk Savaş döneminde olduğu gibi Akdeniz'de daimi filo bulundurma planlarını açıklamıştı.
Geçen ay da Britanya ve Norveç hava sahasına kadar uzanmış ve bu ülkelerin F-16'ları tarafından geri çevrilmişlerdi. (Dış Haberler)