Tüm bombaların babası...

ABD'ye karşı her meydan okumaya soyunan Rusya, bu kez 'bombaların anası'na karşı 'bombaların babası'nı geliştirdi. Rus hava kuvvetleri, 10 ton ağırlığı ve...

MOSKOVA - ABD'ye karşı her meydan okumaya soyunan Rusya, bu kez 'bombaların anası'na karşı 'bombaların babası'nı geliştirdi. Rus hava kuvvetleri, 10 ton ağırlığı ve tahrip gücü nedeniyle 'bombaların anası' diye anılan en güçlü konvansiyonel bomba MOAB'dan dört kat güçlü bir termobarik bombayı (vakum bombası) başarıyla denediğini açıkladı. Rusya bunun 'nükleer olmayan en güçlü bombası' olduğunu belirtip 'bombaların babası' lakabını taktı.
Yeraltı hedeflerini imha için üretilen ve oksijeni yakarak vakum oluşturan bu bombalar, yaydıkları basınçla genellikle akciğerleri patlatarak öldürüyor. Fırlatıldıktan sonra havaya önce sıvı veya toz halinde bir patlayıcı bulutu yayıyor, sonra bu bulutu ateşliyor.
Uçağın bıraktığı bombanın alev topu olarak patlayıp dört katlı binayı enkaza çevirmesini yayımlayan Kanal 1 şu bilgileri verdi: 'Çok düşük maliyetle üretildi. MOAB'ın sekiz ton patlayıcısına karşın yedi ton patlayıcı içeriyor. MOAB'dan dört kat daha güçlü. Nanoteknolojiyle geliştirilen yeni tip patlayıcı içeriyor. Bulut patlayınca, çok yüksek ısı oluşuyor. Etraftaki tüm canlılar buharlaşıyor. Toprakta ne kimyasal ne nükleer atık kalıyor. Patlayıcı maddesi, TNT'den çok daha güçlü. MOAB'a göre patlama merkezine iki kat fazla ısı yayıyor, menzili iki katı (300 metre) ve 20 kat daha etkili.' Genelkurmay Başkanı General Aleksander Ruşkin de "Testlere göre etki ve güç açısından nükleer bombaya eşit. Ancak kesinlikle radyasyon yaymıyor. Dünyada bir eşi daha yok" dedi. (bbc, afp)