Tüm dünya Kuzey Kutbu'na akın ediyor

Kuzey Kutbu'nun engin enerji kaynakları uğruna kıyısı olan beş ülkenin (ABD, Rusya, Kanada, Norveç, Danimarka) başlattığı yeni Soğuk Savaş'ta, Rusya'nın Arktik Okyanusu'nun dibine bayrak dikmesi cevapsız kalmıyor.

IQALUIT - Kuzey Kutbu'nun engin enerji kaynakları uğruna kıyısı olan beş ülkenin (ABD, Rusya, Kanada, Norveç, Danimarka) başlattığı yeni Soğuk Savaş'ta, Rusya'nın Arktik Okyanusu'nun dibine bayrak dikmesi cevapsız kalmıyor. Kutup seferine çıkan Kanada Başbakanı Stephan Harper, iki yeni askeri üs kuracaklarını açıkladı. 1.2 milyon kilometrekareye yayılan Lomonosov Sıradağları'nın tıpkı Rusya ve Kanada gibi aslında (Grönland üzerinden) kendi toprağı olduğunu öne süren Danimarka da, bunu haritayla kanıtlamak üzere bölgeye bir bilim adamları ekibi gönderiyor.
Harper, Resolute Koyu'nda ordu eğitim merkezi, Baffin Adası'nda derin deniz limanı inşa edileceğini açıklarken, "Arktik egemenliğinin ilk ilkesi, 'ya kullanırsın ya kaybedersin'dir. Dünyaya Kanada'nın Arktik'te gerçek, büyüyen, uzun vadeli bir varlığı olduğunu ilan ediyoruz" dedi. Güney Kore'nin bile buz kıran kapasitesini artırma gereği duyması uzmanlarca "Dünya Arktik'e geliyor" diye yorumlanırken, Danimarka'nın 40 kişilik uluslararası keşif ekibi de Lomonosov'un okyanus altından Grönland'a bağlı olduğunu kanıtlama peşinde. Bilim Teknoloji Bakanı Helge Sander "Kuzey Kutbu'nun Danimarka'ya verilebileceğinin işaretleri var" dedi.
Küresel ısınma sebebiyle buzların erimesi kutba akını kolaylaştırırken, ABD'nin Illinois Üniversitesi'nin Arktik uzmanı William Chapman kutuptaki buz oranının tarihte ölçülen en düşük düzeye indiğini söyledi. Kutuptaki buz oranının 50 yıl öncesine dek yüzde 25-30 oranında azıldığını aktaran Chapman, üstelik bu yıl buzların daha azalması ve bulutlanma olmaması nedeniyle kutbun daha fazla güneş ışığına maruz kalıp daha fazla ısınacağını belirtti. (Dış Haberler)