Tüm dünyada gıda fiyatları can yakıyor

Dünya çapında nüfus artışına bağlı artan gıda talebine alternatif enerji kaynağı olarak tahıl ürünlerine dadanılması da eklenince ucuz besin tarihe karışıyor.

LONDRA - Dünya çapında nüfus artışına bağlı artan gıda talebine alternatif enerji kaynağı olarak tahıl ürünlerine dadanılması da eklenince ucuz besin tarihe karışıyor. Bush yönetiminin başı çekmesiyle şekerkamışı, şekerpancarı, dallı darı, mısır, buğday, arpa, kenevir, patates ve meyvelerden elde edilen etanol gibi biyoyakıt ürünlerine yönelim güçlenirken gıda fiyatlarındaki artış şimdiden endişe verici boyutlara ulaştı.
Son 60 yıldır gıda fiyatlarının istikrarlı düşüş kaydettiği Britanya'da, geçen yıl tahıl fiyatlarının yüzde 12 artmasından yola çıkan Independent, kapıdaki küresel felaketin fotoğrafını çekti. Yeni trende 'agriculture' (tarım) ve 'inflation' (enflasyon) kelimelerini birleştirip 'agflation' adını takan gazeteye göre, en çarpıcı veri, birçok hayvansal ürünün de fiyatını belirleyen mısırın son 12 ayda yüzde 100 değer kazanmış olması.
Tahıl ürünleri son 10 yılın en yüksek fiyat çıtasında seyrediyor. Mısır unundan yapılan tortillayı (pide tipi ekmek) yüzde 60 daha pahalı alan Meksikalılar ayaklanmış durumda. Ocakta ülke çapında gösterilerin yaşandığı Meksika'da mısır fiyatları son üç ayda dört kat arttı. Soya fasulyesinin fiyatı ise küresel bazda iki katına çıktı.
Küresel fiyat endeksinde sütün fiyatı 2006'da yüzde 60 yukarı fırlarken, bugün Avrupa'da tereyağı geçen yıla oranla yüzde 40 daha pahalı. Nüfus artışını en çok körükleyen Çin ve Hindistan'da da tehlike çanları çalıyor. Çin'de domuz eti fiyatları geçen yıl yüzde 20 artarken Hindistan'da gıda endeksi yüzde 11 artış gördü.
Son 34 yılın en düşük tahıl stoku
İnsanlık son altı yılda ürettiğinden fazla tahıl tüketti. Bunun sonucu dünya tahıl stoku 57 günlük seviyeye geriledi. Bu, 34 yılın en düşük stoku. Tahıl ihtiyacının yüzde 70'ini karşılayan ABD'de gelecek yıl üretilecek tahılın yüzde 30'u etanole ayrılacak. Avrupalı çiftçiler de AB'nin petrole yüzde 20'lik bioyakıt karışımı standardı yüzünden üretimi mısıra çeviriyor. Tahıl ve gıda fiyatlarının hızlı bir şekilde artması öngörülüyor. (Independent)