Türban istemeyen kızı babası öldürdü

Kanada, Toronto kentinde Müslüman bir babanın türban takmak istemeyen kızını boğarak öldürdüğü iddiasıyla çalkalanıyor.

TORONTO - Kanada, Toronto kentinde Müslüman bir babanın türban takmak istemeyen kızını boğarak öldürdüğü iddiasıyla çalkalanıyor. Polis, pazartesi günü bir ihbar üzerine taksi şoförlüğü yapan 57 yaşındaki Muhammed Parvez'i evinde gözaltına aldı, hastaneye kaldırılan 16 yaşındaki Aksa Parvez ise yaşamını yitirdi. Muhammed Parvez dün mahkemeye çıkarılırken, Aksa'nın 26 yaşındaki ağabeyi Vakas da polisin işini yapmasına mani olmak suçlamasıyla gözaltına alındı.
Cinayetin türban yüzünden olup olmadığı henüz bilinmiyor. Ancak geneç kızın arkadaşları, geçen yıl okulda türban takan ama son birkaç aydır takmamaya başlayan Aksa'nın okula geldiğinde türbanını çıkarıp, kıyafetlerini değiştirdiğini, eve dönerken tekrar giydiğini de söylüyor. Arkadaşları, genç kızın alışverişi sevdiğini ve türban takmak konusundaki isteksizliği yüzünden babasıyla sık sık tartıştığını anlatıyor. Sınıf arkadaşlarından Ashley Garbutt, Aksa'nın hiç eve gitmek istemediğini söylerken, başka bir arkadaşı, "Aksa, ailesinin istediğinden farklı olarak kendi yolunu seçmek istedi. Ama babası izin vermiyordu" diyor. Dominiquia Holmes-Thompson adındaki diğerine göre ise Aksa, "Giysileri seviyordu. Sadece güzelliğini göstermek istiyordu... Bizim gibi, normal bir insan gibi giyinmek istiyordu".
'Bu, gençlerle ilgili bir sorun'
Kanada İslam Kongresi'nden Muhammed Elmasri ise hemen yargıya varılmaması gerektiğini savunarak, "Kamuoyunun bunun gerçekten İslami ya da göçmenlikle ilgili bir mesele olduğunu düşünmesini istemiyorum. Bu, gençlerle ilgili bir sorun" diye konuştu. (afp, ap)