Türk askeri Kâbil'de yine direksiyonda

Afganistan'da NATO bünyesinde Türkiye, İtalya ve Fransa tarafından dönüşümlü icra edilen Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü'nün (ISAF) Kâbil Bölge Komutanlığı dün yeniden Türkiye'ye geçti.
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

KÂBİL - Afganistan'da NATO bünyesinde Türkiye, İtalya ve Fransa tarafından dönüşümlü icra edilen Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü'nün (ISAF) Kâbil Bölge Komutanlığı dün yeniden Türkiye'ye geçti. Yoğun güvenlik önlemleri altında düzenlenen devir teslim töreninde Türk Birliği'nin Komutanı Tuğgeneral Kasım Erdem, "Güvenlik ve istikrarı sağlama yolunda örülmüş bu duvara bir tuğla daha koymak için elimizden geleni yapacağız" derken, Afgan yetkililere ve halkına, verdikleri destek ve misafirperverlikten ötürü teşekkür etti. Türkiye komutayı sekiz ay yürüttükten sonra İtalya'ya devredecek. Komutanın Türkiye'ye geçmesiyle buradaki Türk askeri sayısı da 750'den bin 150'ye çıktı. Türk askerleri Kâbil'de temelde Afganlara sağlık ve eğitim desteği sunuyor.
ISAF Komutanı Orgeneral Dan McNeill, ISAF Komutanlığı da yapmış Genelkurmay Plan ve Prensipler Başkanı Korgeneral Hilmi Akın Zorlu, Türkiye'nin Kabil Büyükelçisi Ethem Tokdemir, Türk ve Fransız birlik komutanları ile Afgan yetkililerin katıldığı törende en çok ilgiyi Fransız birliğinde yer alan Türk kökenli İsmail Yalçınkaya adlı asker topladı. Beş aydır Afganistan'da görev yapan ve aslen Denizlili olan Fransa doğumlu Yalçınkaya askerliği sevdiği için orduya katıldığını anlattı.
Kâbil'de intihar saldırısı
Ancak ISAF faaliyeti Afgan'a derman olmuyor. Dün Kâbil'de meclis binası yakınındaki bir kontrol noktasındaki intihar saldırısında biri polis altı kişi öldü, dört kişi yaralandı. Helmand eyaletinde iki aydır bir kasabayı elde tutan Taliban'ın dün güneydeki Zebul eyaletine bağlı Hak Afgan kasabasını da ele geçirdiği haberi geldi. Devlet Başkanı Hamit Karzai ise hem kendisinin hem de yetkililerinin Taliban'ın üst düzey adamlarıyla görüştüğünü açıklayıp, "Afgan Talibanları her zaman bekleriz. Onlar bu toprakların çocukları" dedi. Son olarak Afganistan'a asker katkısı yapan Almanya'nın koalisyon ortağı Sosyal Demokratları, barış için Taliban'ın da dahil olacağı bir konferans önermişti.