'Türk askerinin vebali Rumlara'

'Türk askerinin vebali Rumlara'
'Türk askerinin vebali Rumlara'

Talat?a ?cumhurbaşkanı? diyen Verheugen, Türk askerinin adada kalmasının tek sorumlusu olarak Rumları gösterdi. FOTOĞRAF: reuters

Kıbrıs'ta Hristofyas'tan sonra Talat'la da görüşen Verheugen, Türk askerinden yakınan Rum gazetecilere '2004'te Annan Planı'nı kabul etseydiniz, asker kalmazdı' diye çattı. Rum ve Yunan basını öfkelendi

LEFKOŞA - Kıbrıs’ı ziyaretinde Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas’la görüşmekle yetinmeyip kuzeye geçerek KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’a da konuk olan Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Günter Verheugen, Türk tarafının hislerine tercüman olan sözleriyle Rumlarla Yunanlıları kızdırdı. 

‘Türkiye’nin üyelik süreciyle ilgisiz’
Avrupa Komisyonu’nun iki numarası, 2004’te Annan Planı’nı reddeden Rumlara, “AB üyeliğinin avantajlarından yararlanmak Kıbrıslı Türklerin de hakkı” mesajı verdi. Önceki gün Hristofyas’la görüşmesi sonrası basın toplantısı düzenleyen Alman komiser, ‘AB’nin, adadan asker çekmediği ve AB toprağında varlığını sürdürdüğü için Türkiye’yle üyelik müzakerelerini sürdürmesinin ne kadar doğru olduğu’ sorusuyla karşılaştı. 2004’te hem Türkiye hem de Kıbrıslı Türklerin Annan Planı’nı desteklediğini hatırlatan Verheugen, “Plan Kıbrıs’ta 600 Türk askeri kalmasını öngörüyordu. Türkiye ve Kıbrıs Türkleri planı destekledi. Türkiye’nin AB’ye üyelik süreci ve müzakerelerini suçlu bulmanın manasını anlayamıyorum” dedi. Verheugen, ancak tüm bu sorunların adada bir çözüm bulunması gerektiğini gösterdiğine vurgu yaptı.
Verheugen, Rumların 2004’te  ‘Hayır’ demelerinin ardından dönemin Rum lideri Tasos Papadopulos’un halkını kandırdığına dair açıklaması hatırlatılınca da, “Bunlar geçmişte kaldı. Papadopulos hayatta değil” dedi. Alman komiser, “2004’te ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ AB’ye katıldığında, birçok ülke ‘Bölünmüş bir ada alınmamalıydı, bu hataydı’ diye tepki koymuştu” diye ekledi. ‘Gerçekten hata mıydı’ sorusuna ise “Hayır değildi” yanıtını verdi. Adanın bölünüş sebeplerinin unutulmaması gerektiğini kaydeden Verheugen, Yunan ve Rum basınını  öfkelendirdi. Verheugen için ‘Türkiye’ye AB’de af kâğıdı çıkardı’ ve ‘Komisyon Başkan Yardımcısı tahrik etti’ başlıkları atıldı. Verheugen,  KKTC Cumhurbaşkanlığı’ndaki akşam yemeğinde Talat’a ‘cumhurbaşkanı’ diye hitap ederken, ortak basın toplantısında “AB üyeliğinin avantajlarından yararlanmak Kıbrıslı Türklerin açıkça hakkı” dedi.  

Rumlarda tatbikat öfkesi
Türkiye ise, Rum Yönetimi Doğu Akdeniz’de petrol-gaz arama girişimlerini sürdürürken, bölgede başlattığı Şehit Caner Gönyeli Tatbikatı’yla ‘emrivakilerin kabul edilmeyeceği’ mesajını veriyor. Rum Yönetimi, tatbikatla ilgili ‘egemenlik hakları, hava ve deniz sahasının ihlal edildiği’ gerekçesiyle AB ve BM’ye şikâyette bulundu. KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Abdullah Recep ise, tek taraflı olarak yabancı şirketlere petrol-gaz arama izni dağıtmasının uluslararası hukuka uygun ve geçerli olmadığını belirtti.  “Adadaki müzakere süreciyle bağdaşmıyor. Kıbrıs Türklerinin adadaki doğal kaynaklar üzerindeki eşit hak ve çıkarlarını zedeliyor” diyen Recep, tatbikatın tartışmalı bölgede yapılması konusunda ‘eşit sorumluluk ve hak sağlayacak düzenlemeler gerektiğini’ anlattı. (Radikal, dha, aa)