Türk azınlığı tanımayan Atina'ya AİHM cezası

Yunanistan'ın Batı Trakya'daki Türklerin 'Türk azınlığı' olarak tanımlanmasına izin vermeyen politikası Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden (AİHM) döndü.

STRASBOURG - Yunanistan'ın Batı Trakya'daki Türklerin 'Türk azınlığı' olarak tanımlanmasına izin vermeyen politikası Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden (AİHM) döndü. AİHM, Hasan Bekir Usta'nın bir grup arkadaşıyla 1995'te kurduğu 'Evros Valiliği Azınlık Gençlik Derneği'ni tüzüğünde Türk azınlığı tabiri geçtiği için kapatan Yunan mahkemesini haksız buldu. Mahkeme, Atina'nın örgütlenme ve dernek kurma hakkıyla ilgili olarak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni ihlal ettiği sonucuna vardı. Ancak tazminat talebi reddedildi.
'Derneğin adı kafa karıştırıcı'
Derneğin tüzüğünde 'gençlere Türk azınlığın geleneklerinin öğretilmesi, Türk ve Yunan halkları arasında dostluk, insan hakları ile demokrasinin geliştirilmesi' hedefi güdülüyordu. Mahkeme, 1996'da Lozan Anlaşması'nın Batı Trakya'da Türk değil Müslüman azınlığı tanıdığını belirtip, derneği kapatma kararı vermişti. Kararda derneğin adının 'kafa karıştırıcı olduğu ve sanki başka bir ülkenin vatandaşlarından bahsettiği, Müslüman azınlığın çıkarlarını korumayı hedeflemediği' ileri sürülmüştü. AİHM ise 'derneğin hedeflerinin demokratik toplum için tehdit oluşturmadığına' dikkati çekti.