Türk azınlık İskeçe müftüsünü seçti

Yunanistan'da 1990'da çıkarılan bir yasayla kendi dini liderlerini seçme hakları ellerinden alınan Batı Trakya Türkleri, Atina'nın atadığı müftüleri benimsemediğini bir kez daha gösterdi.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan'da 1990'da çıkarılan bir yasayla kendi dini liderlerini seçme hakları ellerinden alınan Batı Trakya Türkleri, Atina'nın atadığı müftüleri benimsemediğini bir kez daha gösterdi. İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Aga'nın 9 Eylül'de ölmesinin ardından Türkler, önceki gün bayram namazı öncesinde 65 camide el kaldırma yöntemiyle İskeçeli ilahiyatçı Ahmet Mete'yi müftü seçti. Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Mete'nin halkın çoğunluğunun oyuyla 'İskeçe'nin seçilmiş müftüsü' unvanına hak kazandığını açıkladı.
Şerif'e göre, 9 bin 567 kişinin katıldığı oylamada 5 bin 137 kişi Mete'yi, 4 bin 420 kişi Ahmet Hraloğlu'nu destekledi. Şerif Atina'yı Türk azınlığın hür iradesine saygı göstermeye davet etti. Mete de, hep birlikte müftü sorununa çözüm arayışlarını sürdürecekleri mesajı verip, "Üstlendiğim görevin bilincindeyim. Bizler, Müslüman Türk azınlığına hizmet için yola çıktık" dedi. 1965 Yassıören doğumlu olup, İstanbul'da imam hatip lisesinden sonra bir süre Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde öğrenim gören ve Medine İslam Üniversitesi'ni bitiren Mete, 1991'den beri memleketinde vaizlik, kuran kursu hocalığı ve imamlık yapıyordu.
Türkler Atina'nın İskeçe ve Gümülcine'ye tayin ettiği Mehmet Emin Şinikoğlu ve Meço Cemali'ye itibar etmedi. Atina ise 'seçilmiş müftüleri' tanımadığını göstermek için Aga ve Şerif'i 'müftü makamını taklit' suçlamasıyla defalarca hapis ve para cezalarına çarptırmıştı.