Türk baskısıyla Sünni ittifak

Amerikan Kongresi Irak'tan çekilme tartışmalarına gömülürken, Sünni direniş örgütlerinin Türkiye ve Suudi Arabistan'ın baskısıyla işgalin sona erdirilmesi müzakerelerini yürütecek ve...

ŞAM - Amerikan Kongresi Irak'tan çekilme tartışmalarına gömülürken, Sünni direniş örgütlerinin Türkiye ve Suudi Arabistan'ın baskısıyla işgalin sona erdirilmesi müzakerelerini yürütecek ve sonrası için hazırlık yapacak geniş çaplı siyasi ittifak kurduğu iddia edildi. The Guardian'ın haberine göre, 'Irak Direnişi İçin Siyasi Ofis' adını alacak cephede Kaide ve Baasçılara yer yok. Yeni birlik silahlı direnişin sona ereceği anlamına da gelmiyor.
'İran yardımını reddettik'
Guardian'a mahlas isimleriyle konuşan '1920 Devrimi Tugayları', 'Ensar el Sünnet' ve 'Iraklı Hamas' örgütlerinin sözcüleri, yedi önde gelen Sünni grubun işgal bitinceye dek merkezi yurtdışında bir siyasi cephe kurmakta uzlaştığını söyledi. Sözcüler, birleşme baskısının Türkiye ve Suudi Arabistan'dan geldiğini kaydetti. Suriye dahil hiçbir ülkeden destek almadıklarını belirten sözcüler, İran'ın silah ve mali yardım önerisini reddettiklerini anlattı.
1920 Devrim Tugayları sözcüsü Abdullah Süleyman Ömer, "Biz modern tarihin başka ülkelerden yardım almayan yegâne direniş hareketiyiz. Çünkü Amerikalılarla savaşıyoruz" dedi. Ortak cephe için konge planladıklarını belirten sözcüler, başta Arap ülkeleri olmak üzere hükümetler ve BM'ye Irak dışında kalıcı siyasi varlık gösterebilmeleri için yardım çağrısı yaptı. Irak Hamas'ının sözcüsü Ebu Ahmed, "Barışçıl direniş işgalin sonunu getirmeyecek. ABD onlarca yıl kalma niyetinde. Şimdi direniş içinde ortak görüş ABD'nin bir yıl içinde çekilmeye başlayacağı yönünde" dedi.
Direnişçi program
Siyasi cephenin programı üzerine de anlaşma sağlandı. Hedeflerse şöyle: 'Irak yabancı güçlerden özgürleştirilecek, işgal altında kurulan siyasi yapılar reddedilecek, işgal ve Irak hükümetinin aldığı karar ve anlaşmalar geçersiz sayılacak. Erken çekilme amacıyla Amerikalılarla müzakere için Irak'taki diğer direniş güçleriyle birlik sağlanacak. Özgür seçimlere dek ülkeyi yönetecek geçici teknokrat hükümet kurulacak.
Sözcüler mezhepsel bölünmeyi önlemek için de Şii örgütlerle birlikte çalışmanın önemini yadsımıyor. Ama Amerikalıların kurduğu siyasi yapılarda yer alan Şii partiler ve şiddete bulaşan Şii milislerle diyaloğu reddediyorlar. Kaide ve Baasçıları ret gerekçesi de sivillere yönelik katliamlar.
Selefi İslamcı Ensar el Sünni'nin sözcüsü Abdurrahman Zübeyd "Direniş amaçsızca Amerikalıları öldürmek değildir. İnsanlarımız dışarıda direnişçilerin terörist olduğu izlenimi veren Kaide'den nefret eder hale geldi. Ayırım gözetmeden öldürmeye karşıyız. Savaş sadece düşmana odaklanmalı" diye konuştu.
En büyük Sünni bloku Uyum Cephesi ise, Meclis Başkanı Mahmud Meşhedani'nin haziranda görevden alınmasıyla başlattığı meclis boykotuna dün son verdi. Petrol yasasının görüşülebilmesi için Şii ve Kürtlerin yoğun baskısı altında kalan cephe, Meşhedani'nin oturuma başkanlık etmesi şartıyla meclise döndü. Mecliste 44 vekili, kabinede altı bakanı olan cephe, Sünni Kültür Bakanı Kemal Haşimi'nin tutuklanma emri yüzünden de kabineyi boykot ediyor. (Dış Haberler)