Türk-Ermeni açılımından Rusya da memnun

Rus Dışişleri, Türkiye ile Ermenistan'ın 'yol haritası' mutabakatları için, 'İyi ilişkiler bölgede barış ve güvenliği güçlendirecek' dedi

MOSKOVA/BAKÜ - Türkiye ile Ermenistan’ın 16 yıl önce kesilen diplomatik ilişkilerin altı haftada yeniden tesisine yönelik protokol parafe edip iç siyasi istişareye açmalarına dünyadan gelen alkışa Rusya da katıldı. Türkiye ile Ermenistan arasında İsviçre arabulucuğunda yürütülen gizli görüşmeleri dinleyip Azerbaycan’a ileterek baharda Ankara ile Bakü arasında krize yol açmış Rusya, Başbakan Vladimir Putin’in son Türkiye ziyaretinde Güney Akımı projesinde kaydedilen gelişmelerin de ışığında, Ankara-Erivan anlaşmasından memnuniyet açıkladı.
Azerbaycan’ın Ermenistan işgali altındaki Dağlık Karabağ bölgesiyle ilgili müzakerelerde de kilit rol oynayan Rusya, “Olumlu. Uzun süredir beklenen mantıklı bir anlaşma” tepkisini verdi. Rus Dışişleri, “İlişkilerin düzelmesinin ticari ve ekonomik ilişkileri canlandırmasını ve iki devletin sosyoekonomik durumlarını olumlu etkilemesini umuyoruz. Daha iyi ilişkiler, bölgede durumun normalleşmesine yardımcı olup barış ve güvenliği güçlendirecek” dedi. Avrupa Konseyi yetkilileri de memnuniyet açıklarken bu adıma uluslararası camianın desteğini istedi.

Sarkisyan: Karabağlılar bilir
Erivan’da muhalif sesler yükselirken, Devlet Başkanı Serj Sarkisyan Karabağ’ın tek taraflı bağımsızlığının 18. yılında “Karabağ tam devlettir. Karabağ’ın çözümüne yönelik barış anlaşması halkının onayı ve özgür iradesi temelinde olacaktır” dedi. Sarkisyan, BBC’ye de “Türkiye’nin soykırımı tanıması adalet, iki halk arasında engellerin aşılması ve gelecek soykırımların önlenmesi açısından önemli adım olacaktır. Ama bu ilişkilerin normalleşmesi için önkoşul değil” diye konuştu. “Ermenistan bunu arzuluyor ve bence Türkiye de öyle. Tüm dünya bu sorunun çözülmesini istiyor. Taraflardan biri direnirse, tüm dünyayla ters düşmüş olacak” demecini veveren Ermeni Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan da, sınırın yıl sonunda açılması ihtimali için “Her şey yolunda giderse, niye olmasın” dedi. Nalbandyan, Türkiye ile ilişkiler normalleşirse Azerbaycan ile birlikte tüm uluslararası projelere katılmayı vaat etti. Dün Erivan’da 1000 taraftarıyla protesto düzenleyen milliyetçi parti Taşnaksütyun’un yetkililerinden Gegham Manukyan ise, “Bu belge soykırımı, tazminatı ve tarihi vatanamıza dair haklarımızı şüphe altında bırakıyor” dedi. 

Davutoğlu Azeri bakanı aradı
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dünkü Mısır ziyareti sırasında, Azeri Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov’u arayarak son gelişmelere dair bilgi ve ‘Bakü’ye zarar verecek adım atılmayacağı’ güvencesi verdi. Azeri bakanın herhangi bir tepki göstermediği ve rahatsızlık ifade etmediği öğrenildi.  Öncesinde gelişmelere geniş yer ayıran Azeri basınından homurtular yükseldi. Ekspres ‘Erdoğan bizi aldatıyor’, Bizim Yol ‘AKP hükümeti Karabağ şartı koymadı’ başlıklarını atarken, Müsavat “Türkiye sınırı Karabağ çözülmeden açmayacağına dair vaatlerini bir kenara koydu” dedi. Ünlü gazeteci-analist Elhan Şahinoğlu ise “Ankara bu defa önceden Bakü’nün hayır duasını aldı. Erdoğan Azeri meclisine diplomatik ilişki kurmama değil, işgal ortadan kalkına dek sınırın açılmayacağı güvencesini vermişti” diye yazdı. (aa, ria, dha)