Türk generallerden tarikat sorgusu

ABD'de Başkan George W. Bush'un da mensubu olduğu Evanjelist tarikatının Hıristiyan Elçiliği adlı grubunun 2004'te Pentagon içinde bir dizi üst düzey yetkiliyle klip çekmesi hakkındaki soruşturma tamamlandı.

WASHINGTON/ANKARA - ABD'de Başkan George W. Bush'un da mensubu olduğu Evanjelist tarikatının Hıristiyan Elçiliği adlı grubunun 2004'te Pentagon içinde bir dizi üst düzey yetkiliyle klip çekmesi hakkındaki soruşturma tamamlandı. Washington Post'un baş yazısında, Pentagon'un başmüfettişinin, yedi askeri yetkilinin tarikatı tanıtıp para toplamaya yönelik klipte rol alarak etik kuralları çiğnediğine hükmettiği belirtildi. Bunlar arasında artık Pentagon'un Türkiye Temsilciliği'ni yürüten Tümgeneral Peter U. Sutton da bulunuyor.
10 dakikalık klibin ortaya çıkması üzerine Türk basınında 'radikal köktendinci tarikat üyesi' diye nitelenen Sutton'un başmüfettişe şunları söylediği aktarıldı: "Bu haberler üzerine Türk muadillerim endişelendi. Çok sayıda Türk general banden videoda yer almamla ilgili açıklama talep etti." Haçlı Seferi Kamp Yeri örgütü kolu olan grubun klibinde, Sutton, "Benim için önemli olan, Pentagon'daki işim bağlamında diğer inananlarla toplanarak şevke gelmem" diyordu. Gazete klibin Türkiye'de çektiği tepkiye atıfla, Bush yönetiminin böyle karanlık bir klibin farklı inançlardan kişilere ters gelebileceğini anlaması gerektiğini belirtti.
47 sayfalık raporda, klipte Pentagon koridorlarında üniforma ve rütbeleri üzerinde olan ikisi üst düzey general, biri papaz albay yedi Amerikalı yetkilinin Evanjelist grubu överken görüldüğüne dikkat çekildi. Pentagon yetkililerine dini faaliyetleriyle hükümet görevlerini karıştırmamaları uyarısı yapıldı. Soruşturma sonucunda askerlerin rütbelerinin alınabileceği de iddia ediliyor. Sutton, 9 Aralık 2004'te koruması olan Türk askeri tarafından Esenboğa Havaalanı'nda topuğundan vurulmuş, bunun kaza olduğu açıklanmıştı. (WP, anka)