Türk göçmenler Sarkozy kıskacında

Fransa'da 'kaçak' avı

Fransa lideri Sarkozy'nin dediği oluyor, ülkede bu yıl 275 işverenle 536 kaçak göçmen gözaltına alındı. Geçen yıla göre yakalanan kaçak sayısı yüzde 300 arttı. Bir Türk patron, 18 ay hapis cezası aldı.
Haber: ARZU ÇAKIR MORİN / Arşivi

PARİS - Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, seçim vaatleri arasında yer alan Göçmen ve Milli Kimlik Bakanlığı'nı hemen devreye sokup başına yakın dostu Brice Hortefeux'u atarken, temmuz başından itibaren 'kaçak göçmen avına' hız verildi. Yabancı çalıştıran patronlara beş yıla kadar hapis ve 15 bin avro para cezası getiren Hortofeux'un uygulamalarından nasibini en çok alan kesimlerden biri de Türk patron ve göçmenler oldu.
Türklerin yoğun bulunduğu inşaat işçiliği, hazır yiyecek, konfeksiyon ve geçici tarım işçiliği gibi sektörlerde faaliyet gösteren işletmelere baskınlar artırıldı. "Artık bu duruma gözlerimizi kapatamayız" diyen Fransız bakan, bu yıl 10 bin işyerine baskın yapılarak 275 patron ile 536 kaçak göçmenin gözaltına alındığını, geçen yıla oranla yakalanan kaçak göçmen sayısında yüzde 300 oranında artış sağlandığını duyurdu. Mahkemeye sevk edilen patronlardan ilki de bir Türk firması. Rennes'de kaçak Türk göçmen çalıştırarak yol inşaatı yapan Türk patron bölge mahkemesince 18 ay hapse çarptırıldı. Hortefeux da mahkeme kararından memnun kaldıklarını belirtip, "Bu herkese yönelik çok açık bir uyarıdır" dedi. Fransa'da 200-400 bin civarında kaçak göçmen bulunduğunu, bunların çoğunun yok pahasına çalıştırıldığını kaydeden Hortefeux, "Yasadışı göçmenler kesinlikle ülkelerine yollanacak. Onların işleri de ülkede yasal olarak bulunan ve iş bekleyen göçmenlere verilecek" dedi.