Türk içkileri Bağdat sokaklarında

Irak'ta radikal Şii lider Mukteda Sadr'a bağlı Mehdi Ordusu'nun ABD güçlerinin güze doğru on binlerce askerle çembere aldığı başkent Bağdat'tan çekilmesiyle Türk içkileri kente akmaya başladı.

BAĞDAT - Irak'ta radikal Şii lider Mukteda Sadr'a bağlı Mehdi Ordusu'nun ABD güçlerinin güze doğru on binlerce askerle çembere aldığı başkent Bağdat'tan çekilmesiyle Türk içkileri kente akmaya başladı. Şarküterilerin havaya uçurulduğu, sahiplerinin kaçırılıp öldürüldüğü Bağdat'ta yıllar sonra açıktan alkol satışı yapılıyor.
Türkiye'den ithal cin, viski ve rakılar, Kuzey Irak'ta 'Guardsmen Gin' gibi sahte İngilizce markalarla şişelenip, yoğun koruma altında Bağdat'a getiriliyor. 'Ahlak zabıtası' kesilen milislerden saklayabilmek için de küçük şişe ve kutular kullanılıyor. Militanlar çekilse de korku dinmemiş. Zengin Şiilerin Hıristiyanlarla yan yana yaşadığı orta sınıfın semti Karrada'da dükkân sahibi Murad Abdül, birkaç ay önceye dek kimsenin satışa cesaret edemediğini belirtiyor. Abdül, Nisan 2006'da kaçırılınca ailesi fidye için 12 bin dolar denkleştirebilmiş. Onu kurtaran ise ABD güçlerinin baskını olmuş. Ama "Mehdi Ordusı insanları İslam'a göre yaşatmaya çalışıyor" diye yakınan Abdül'e göre Şiilerin kalesi Basra'da işler daha iyi. Küçüğünden bir şişe cin Bağdat'ta 1 dolara, Basra'da 20 dolara gidiyor.
'Iraklı içmeyi seviyor'
Sadun Caddesi'ndeki dükkânında açıkça satış yapan Hıristiyan Paulus İshak da, "Mehdi Ordusu hâlâ ortalıkta ama eskisi gibi değil. İşler iyi, Iraklılar içmeyi seviyor" diyor. (Times)