'Türk sınırına dek İran'ın kontrolünde'

Kuzey Irak'ta PKK'nın uzantısı PJAK'a karadan ve havadan operasyon düzenlediği söylenen İran ordusunun, Kandil Dağı'nı bir gün aradan sonra dün tekrar uzun menzilli top ve havanlarla yoğun bombardımana tuttuğu ileri sürüldü.

DİYARBAKIR - Kuzey Irak'ta PKK'nın uzantısı PJAK'a karadan ve havadan operasyon düzenlediği söylenen İran ordusunun, Kandil Dağı'nı bir gün aradan sonra dün tekrar uzun menzilli top ve havanlarla yoğun bombardımana tuttuğu ileri sürüldü. Binlerce İran devrim muhafızının yerleştirildiği sınır kesimini karadan geçen İran güçlerinin, Türkiye sınırına kadar olan bölgeyi denetim altına aldığı da iddialar arasında.
KYB'nin internet sitesi Pukmedia ise, bombardımandan sonra küçük gruplara bölünüp iç kesimlere dağılan PKK'lıların Türkiye'ye geçebileceği ihtimalini göz önünde bulunduran TSK'nın önceki gece Irak-İran sınırındaki Pusağa Vadisi ile bir dizi bölgeyi daha uzun menzilli toplarla vurduğunu iddia etti. Peşmerge Sözcüsü Cebbar Yaver, KDP'nin internet sitesi Peyamner'e, İran'ın operasyona derhal son vermesi için tüm diplomatik kanalları harekete geçirdiklerini ve kaygıları içeren resmi mektubu İranlı yetkililere ileteceklerini söyledi.
Bölge halkı, İran'ın Kandil ve Hacıümran alanında bulunan Dola Eyşe, Mergesir kesimlerinde tekrar bombardımana başladığını söyleyerek, dün sabahtan itibaren stratejik noktalardaki beş köyü daha boşalttı. PJAK'a yardım ve yataklık suçlamasıyla kaçakçıları tutuklaması sebebiyle sınırda kaçakçılığı kestiği de söylenen İran'ın üç askerinin istihbarat toplamaya çalışırken köylülerin şikâyeti üzerine PJAK'ın eline geçtiği iddia edildi.