Türk toplumu Merkel'i boykot ediyor

Almanya'da aile birleşimleri ve vatandaşlığa geçişi zorlaştıran yeni göç yasasına tepki gösteren ama değişiklik elde edemeyen Türk dernekleri, bugün Başbakan Angela Merkel'in ikincisini düzenleyeceği Uyum Zirvesi'ni boykota hazırlanıyor.

BERLİN - Almanya'da aile birleşimleri ve vatandaşlığa geçişi zorlaştıran yeni göç yasasına tepki gösteren ama değişiklik elde edemeyen Türk dernekleri, bugün Başbakan Angela Merkel'in ikincisini düzenleyeceği Uyum Zirvesi'ni boykota hazırlanıyor. Merkel'in 150 önlemlik Ulusal Uyum Planı'nı sunacağı zirvenin 86 üyesinin 13'ünü Türkler oluşturuyor.
Boykotçu dört Türk derneği, yasanın etnik ayrımcılık yapıp anayasayı ihlal ettiğini savında. Almanya Türk Toplumu Genel Başkanı Kenan Kolat, "Almanya bizim evimiz, biz de onun parçasıyız. Çocuklarımızın burada geleceği olsun istiyoruz. Ama yeni göç yasası uyum çabalarıyla tümüyle çelişkide. Hükümet kaygılarımızı anlamadığı ve değişikliği görüşmek istemediğinden zirveye katılmanın anlamı olmadığı sonucuna vardık" dedi. Hükümetin uyum sorumlusu Maria Böhmer ise "Her halükârda zirve yapılacak, boş koltuk da olmayacak. Sorunlar uzak durarak değil, karşılıklı konuşarak çözülür" yanıtı verdi.
Kadınlara danışma hattı
Hıristiyan Demokrat Birlik'in parlamento grup sözcüsü Volker Kauder de, bazı Türk derneklerinin hemen etnik ayrımcılığı ağızlarına dolarken, eş gelen kadınların uyum sorununu çözmede aynı telaşı göstermediği eleştirisini getirdi: "Çoğu göçmen Almanya'da yaşıyor ama Almanya'yla birlikte yaşamıyor. İşsiz, okuldan terk, suç işlemiş yabancıların oranı Almanlardan çok. Yabancı kadınlar ailede daha çok şiddet görüyor, çocuk yaşta zorla evlendiriliyor. Almanca konuşulmayan evlerin çocukları başarısız. İnternette hazırlanan yüzme dersinden muafluk formlarıyla entegrasyona karşı talimat veriliyor."
750 milyon avro bütçeli planla, göçmen gençlerin uyum ve mesleki eğitim kurslarına gidip istihdamları sağlanacak. Zorla evlendirilen kadınlara yardım için telefon danışma hattı kurulacak.
Almanlara farklı yasa
Türklerin itirazının merkezinde aile birleşimi için Almanya'ya gelecek eşe 18 yaşında, gelirini sağlayacak halde ve temel Almanca bilme şartı getirilmesi var. Zira yabancı eş getiren Almanlar, bu şartlardan muaf. Yeni gelen Türklerin hükümetin Alman dili, tarihi ve kültürü kurslarına katılması da şart. Aksi halde 1000 avroya varan cezalar var. (Dış Haberler)